Στον πρώτο γύρο: Λειψία – Γκλάντμπαχ 1-1

* Η Λειψία αδυνατεί να σκοράρει στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Γκλάντμπαχ επικράτησε στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε no-goal στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Λειψίας για το πρωτάθλημα.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της η Γκλάντμπαχ, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από τη Φιορεντίνα μεσοβδόμαδα στο πλαίσιο της φάσης των «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ο Μπερναντέσκι, ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Χέκινγκ παραμένει αήττητο εδώ και τέσσερις αγωνιστικές. Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Ντάρμσταντ (0-0 εκτός έδρας) κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Λεβερκούζεν (3-2 εκτός έδρας), Φράιμπουργκ (3-0 εντός έδρας) και Βέρντερ Βρέμης (1-0 εκτός έδρας), σκαρφαλώνοντας στο βαθμολογικό πίνακα. Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε μόλις στο 12’ ο Αζάρ. Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Γκλάντμπαχ για την ίδια διοργάνωση σημείωσε δύο νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες. Στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε goal-goal.

Τον τραυματισμό του ξεπέρασε πλήρως ο Ελβεντί, ο οποίος βρίσκεται και πάλι στη διάθεση του προπονητή του αν αυτός επιλέξει να αλλάξει κάτι στην αμυντική γραμμή της Γκλάντμπαχ εν όψει της σημερινής αναμέτρησης με τη Λειψία. Την ποινή τιμωρίας του εξέτισε ο Στιντλ, ο οποίος θα αντικαταστήσει τον Χαν στην κορυφή της επίθεσης. Οι οπαδοί της Γκλάντμπαχ αποφάσισαν να παραμείνουν σιωπηλοί στα πρώτα 19 λεπτά της σημερινής αναμέτρησης ως ένδειξη διαμαρτυρίας για τη δημιουργία της Λειψίας, μίας ομάδας που μέσα σε επτά χρόνια ανέβηκε στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας με τη βοήθεια των εκατομμυρίων που επένδυσε σε αυτή η Red Bull. Παρόμοιες διαμαρτυρίες λαμβάνουν χώρα όλη τη σεζόν από τις περισσότερες ομάδες της Μπουντεσλίγκα.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 1-0 γνώρισε η Γκλάντμπαχ από τη Φιορεντίνα, στο πλαίσιο της φάσης των «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Γκλάντμπαχ για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Γκλάντμπαχ – Λειψία

ΛΕΙΨΙΑ

Μετά τις δύο σερί νίκες που πανηγύρισε κόντρα στις Άιντραχτ Φρανκφούρτης (3-0 εντός έδρας) και Χόφενχαϊμ (2-1 εντός έδρας) η Λειψία γνώρισε ισάριθμες ήττες για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Χάσενχουτλ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Ντόρτμουντ (1-0 εκτός έδρας) και Αμβούργο (3-0 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 18’ με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους έξι λεπτά αργότερα με τον Γουάλας. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χαντ, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Τρεις ήττες γνώρισε η νεοφώτιστη Λειψία στις ισάριθμες τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση. Σε όλες δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ στις δύο σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Οι Ουπαμεκάνο και Ιλσάνκερ έχουν ισάριθμες πιθανότητες να αντικαταστήσουν τον τιμωρημένο Ορμπάν στο κέντρο της αμυντικής γραμμής της Λειψίας, εν όψει της σημερινής αναμέτρησης στην έδρα της Γκλάντμπαχ. Την ποινή τιμωρίας του εξέτισε ο Κόμπερ ο οποίος θα πάρει και πάλι φανέλα βασικού. Τον τραυματία Πόουλσεν θα αντικαταστήσει ο Σέλκε στην κορυφή της επίθεσης, αποτελώντας τον παρτενέρ του Βέρνερ.

Προηγούμενο ματς: Η Λειψία γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-0 από το Αμβούργο, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Λειψία γνώρισε την ήττα από το ημίχρονο στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Interwetten)