ΧΙΜΠΕΡΝΙΑΝ - ΧΑΡΤΣ Προγνωστικά

*Φάση των «32» για το Κύπελλο Σκωτίας. Μονή αναμέτρηση, στην πιθανότητα ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Ντέρμπι του Εδιμβούργου.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΧΙΜΠΕΡΝΙΑΝ (ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Νταντί Γιουνάιτεντ με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Μίντλετον στο 6’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Νάισμπετ στο 25’. Το 1-2 πέτυχε ο Χαρκς στο 30’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Νάισμπετ με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 90+2’.

Την ισοπαλία στο τέλος κατάφερε να σώσει η Χιμπέρνιαν. Μπήκε νωθρά στο ματς και έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς, όμως κατάφερε στη συνέχεια να πιέσει και να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά τον τρόπο για να παραβιάσουν την εστία της, παίρνοντας ξανά κεφάλι στο σκορ. Στην επανάληψη πίεσε έντονα, όμως δυσκολεύτηκε πολύ να απειλήσει, αλλά στις καθυστερήσεις εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια που υπήρξε στην άμυνα των φιλοξενούμενων, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Αποτελεσματικότερη εμφάνιση θα χρειαστεί προκειμένου να μπορέσει να ξεπεράσει το εμπόδιο της Χαρτς. Δεν πείθει ιδιαίτερα το τελευταίο διάστημα, καθώς τα πολλά προβλήματα που έχει αμυντικά της δυσκολεύουν πάρα πολύ το έργο για θετικό αποτέλεσμα. Εντός έδρας είναι μαχητική και βρίσκει δίχτυα στις περισσότερες αναμετρήσεις της, αλλά σε πολλές περιπτώσεις αυτό δεν είναι αρκετό ώστε να αποσπά τα επιθυμητά αποτελέσματα. Σήμερα θέλει φυσικά να πάρει ρεβάνς μετά τη βαριά ήττα που υπέστη στο πρωτάθλημα από τη μισητή της αντίπαλο, αφήνοντάς την εκτός συνέχειας του κυπέλλου, εκμεταλλευόμενη φυσικά το πλεονέκτημα έδρας.

Χιμπέρνιαν Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΧΑΡΤΣ (ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Αμπερντίν, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Σίνι με αυτογκόλ στο 15’ και το 2-0 ο Σμιθ στο 28’. Το 3-0 πέτυχε ο Σάνκλαντ στο 40’ και το 4-0 ο Γκίνελι στο 45+1’. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Ντέβλιν στο 61’.

Τρομερή εμφάνιση και θρίαμβος για τη Χαρτς. Μπήκε δυνατά στο ματς και κυριάρχησε από νωρίς, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ, ενώ στη συνέχεια δεν μείωσε το ρυθμό της, με αποτέλεσμα να βρει κι άλλα γκολ μέχρι την ανάπαυλα. Στην επανάληψη δεν άλλαξε πολλά πράγματα, σκοράροντας ξανά, ενώ αμυντικά δεν κινδύνεψε καθόλου σε κανένα από τα δύο ημίχρονα.

Μετά από αυτή τη μεγάλη νίκη, θέλει σήμερα να πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου στην έδρα της μισητής αντιπάλου της. Είναι σε εξαιρετική κατάσταση, το αποδεικνύει παιχνίδι με το παιχνίδι όλο και περισσότερο, σκοράροντας πλέον ασταμάτητα και με τρομερή ευκολία, ενώ παράλληλα αμυντικά έχει δείξει σημάδια βελτίωσης, κρατώντας ανέπαφη την εστία της σε αρκετές από τις αναμετρήσεις της.