6η αγωνιστική

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν στα πλαίσια της πρώτης κατηγορίας.

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Λυών, για το πρωτάθλημα.

Αήττητη παρέμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Χάβρη, έχοντας μια νίκη και δυο ισοπαλίες σε αυτό το σερί της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λούκα Έλσνερ φιλοξενήθηκε από τη Λυών, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Αποτέλεσμα που δε συνάδει και με την εικόνα του ματς και την κολακεύει αρκετά. Παρατάχθηκε κυρίως με αμυντικούς προσανατολισμούς και κατάφερε να περιορίσει τους γηπεδούχους. Συνέχισε να πολιορκείται και μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, αλλά σε ακόμη μεγαλύτερο βαθμό, όμως στάθηκε τυχερή για να αποφύγει τα χειρότερα, τη στιγμή που η ίδια είχε ευκαιρίες αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα.

Τρίτη ισοπαλία της μετά τις πέντε πρώτες στροφές, έχοντας προηγηθεί αυτές με Μονπελιέ (2-2 εκτός) και Ρεν (2-2 εκτός), φτάνοντας παράλληλα τους έξι βαθμούς για την ώρα. Θέλει τώρα να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να αποσπάσει το όποιο θετικό αποτέλεσμα μπορεί, έχοντας από μια νίκη και ήττα μπροστά στο κοινό της. Στα “πιτς” ο φορ Αντουάν Ζουζού, όπως και ο Λουά Νεγκό.

Χάβρη Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Ναντ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 48ο λεπτό, για να χάσει πέναλτι στις καθυστερήσεις με τον Τσαμ.

Εξακολουθεί να παραμένει χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα η Κλερμόν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν υποδέχθηκε τη Ναντ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Αδικείται πλήρως από αυτό το τελικό αποτέλεσμα, καθώς σε γενικές γραμμές ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και αυτή που απειλούσε περισσότερο. Δημιούργησε αρκετές φάσεις στο ημίχρονο και λίγο πριν την ανάπαυλα είδε να της ακυρώνεται τέρμα. Με το “καλημέρα” στο δεύτερο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ, συνέχισε όμως να πιέζει και στις καθυστερήσεις κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Τσαμ έστειλε τη μπάλα αρκετά ψηλά και δεν κατάφερε να σώσει την παρτίδα.

Αυτή ήταν και η τέταρτη ήττα της στις πέντε πρώτες στροφές, επιστρέφοντας σε αυτές μετά και την ισοπαλία 2-2 που απέσπασε στην έδρα της Τουλούζ. Στα θετικά ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, το γεγονός ότι δεν αναφέρθηκαν πιθανά αγωνιστικά προβλήματα, με εξαίρεση τον Νέτο Μπόρζες, οπότε και θα παραταχθεί με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.