ΓΟΥΟΛΣΟΛ

Δεν πραγματοποιεί καθόλου καλό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα, αν εξαιρέσει κανείς την μοναδική της νίκη, αυτή που σημειώθηκε στην πρεμιέρα, με το 3-1 επί της Γουΐμπλεντον. Στη συνέχεια, πέραν του αποκλεισμού από τη συνέχεια του Λιγκ Καπ, που δεν ήταν ποτέ ιδιαίτερος στόχος γι’ αυτή, μετράει μία ισοπαλία και γνώρισε δύο σερί ήττες που την έχουν φέρει αρκετά χαμηλά στη βαθμολογία.

Στο τελευταίο της παιχνίδι πρωταθλήματος, ηττήθηκε με 2-1 από την Τσάρλτον, «πληρώνοντας» την πολύ κακή ανάγνωση της αναμέτρησης. Κι αυτό διότι μπήκε πάρα πολύ δυνατά, με σκοπό να αιφνιδιάσει από το ξεκίνημα αφήνοντας, όμως, παράλληλα πολλούς κενούς χώρους στην αμυντική της γραμμή. Με έναν τέτοιο τρόπο πήρε κιόλας το προβάδισμα η φιλοξενούμενη, σε ένα πολύ δύσκολο χρονικό σημείο (44’) και της έκοψε τη… φόρα. Στο δεύτερο μπήκε αποφασισμένη να μην αφήσει κι άλλο παιχνίδι να της… γλιστρήσει.

Έφτασε στην πολυπόθητη ισοφάριση στο 72’, όμως και πάλι δεν ήταν σοβαρή και συγκεντρωμένη, αφού μόλις δύο λεπτά αργότερα, δέχθηκε δεύτερο γκολ, που ήταν και το «μοιραίο». Παραμένει εκτός με πρόβλημα στον ώμο ο μπακ Χένρι, εξαιρετικά αμφίβολος δίνεται, την ίδια στιγμή, ο χαφ Τσέιμπερς, που δεν έχει βοηθήσει πολύ μέχρι στιγμής.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Τσάρλτον.

Στατιστικό: Στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της, μαζί με τα περσινά, σημειώθηκαν Over 2,5 γκολ.

ΜΠΕΡΙ

Πραγματοποιεί κι αυτή σχεδόν πανομοιότυπο ξεκίνημα στη χρονιά με τη σημερινή της αντίπαλο. Μοναδική της «έκλαμψη» ήταν η νίκη στην πρεμιέρα με το 2-0 απέναντι στην Τσάρλτον. Έκτοτε, μετρά δύο ήττες και μια ισοπαλία, ενώ ενδιάμεσα, γνώρισε κι αυτή αποκλεισμό –στην παράταση- από τη Μπέρτον Άλμπιον.

Στο τελευταίο της ματς πρωταθλήματος δεν κατάφερε για δεύτερο παιχνίδι να εκμεταλλευτεί την έδρα της, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από την Όλνταμ. Η αντίπαλός της μπήκε πολύ καλύτερα από την ίδια στο γήπεδο και μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο. Συν τοις άλλοις, συνέχισε να είναι ανώτερη από αυτή, έπαιζε στον ίδιο ρυθμό και συνέχιζε να δημιουργεί ευκαιρίες, με αποκορύφωμα ένα δοκάρι πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Τυχερή η Μπέρι που έμεινε στο παιχνίδι, προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί υπέρ της στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν κατάφερε το παραμικρό πέραν μιας υποτυπώδους και εντελώς ανορθόδοξης πίεσης στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Απέκτησε τον πολύ καλό επιθετικό Τζέιμς Βον, που έπαιξε παλιότερα σε Έβερτον, Νόριτς και Χάντερσφιλντ. Λογικά προλαβαίνει ο μέσος Ετούχου, όπως και ο στόπερ Κάμερον. Εκτός, αναμένεται να μείνουν για ένα ακόμη παιχνίδι οι Μπράουν, Τούτε και Ντανς, που αντιμετωπίζουν πιο σοβαρά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Όλνταμ.

Στατιστικό: Μαζί με τα περσινά, δεν έχει καταφέρει να κερδίσει στα 10/11 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος.