*Πρώτο παιχνίδι για τους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, θα ακολουθήσει ρεβάνς στην έδρα της Λειψίας.

*Η Τότεναμ έρχεται από 10/14 εντός έδρας νίκες στο Τσάμπιονς Λιγκ, μετρά μόλις μια εντός έδρας ισοπαλία στη διοργάνωση.

*Από 4/6 νίκες επί γερμανικών ομάδων έρχεται η Τότεναμ, ανεξαρτήτως έδρας. Υπέστη δύο ήττες απ’ την Μπάγερν στη φάση των ομίλων με επιμέρους σκορ 3-10!

*Πρώτη αναμέτρηση της Λειψίας κόντρα σε ομάδα της Αγγλίας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Τότεναμ  – Λειψία στο Pamestoixima.gr

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΤΟΤΕΝΑΜ ΑΝΑΛΥΣΗ

Είναι “όσα πάνε κι όσα έρθουν”, αυτό επιβεβαιώθηκε για ακόμη μια φορά την Κυριακή στο εκτός έδρας ματς κόντρα στην Άστον Βίλα. Έγινε “τρελό” ματς, ο ρυθμός ήταν δαιμονιώδης, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω για αμφότερες τις ομάδες, υπήρχαν αρκετές ευκαιρίες. Η Τότεναμ προηγήθηκε στο ημίχρονο, ισοφαρίστηκε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, όμως στη συνέχεια ήταν κυρίαρχη, έβγαζε τη μία φάση μετά την άλλη, ήταν άστοχη στην τελική προσπάθεια. Από τραγικό λάθος του στόπερ Ένχελς ήρθε το 2-3 του Σον στην τελευταία φάση του αγώνα!

Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Μουρίνιο, η δεύτερη διαδοχική στις καθυστερήσεις μετά το 3-2 επί της Σαουθάμπτον για το Κύπελλο, ξανά με γκολ του Σον! Αήττητη η ομάδα του Λονδίνου στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές (3-1-0), με 40 πόντους καταλαμβάνει την πέμπτη θέση, μείωσε την απόσταση απ’ την τετράδα. Είναι αήττητη στα τελευταία εφτά ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις (5-2-0), σκοράρει με σχετική άνεση παρά την απουσία του ηγέτη Κέιν, έχει “βγει μπροστά” ο Σον, που μετράει έξι γκολ στα τελευταία πέντε ματς, ωστόσο χτύπησε σοβαρά και ο Κορεάτης (χειρουργείο στο χέρι), τον οποίο ο Μουρίνιο επεσήμανε ότι δεν υπολογίζει μέχρι το φινάλε της σεζόν! «Κάποιες φορές ανησυχούσα ότι δεν έχω επιθετικές επιλογές στον πάγκο. Τώρα δεν έχω επιθετικές επιλογές στο γήπεδο», είπε ο Πορτογάλος κόουτς.

Η ομάδα του πήρε την πρόκριση απ’ τον όμιλο με σχετική άνεση, κυρίως χάρη στις άνετες νίκες επί του Ερυθρού Αστέρα και το εντός έδρας 4-2 επί του Ολυμπιακού, έκανε 2/2 ήττες απ’ την Μπάγερν. Παίζει για τρίτη σερί χρονιά στους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ, είναι φαβορί κόντρα στη Λειψία, σήμερα θέλει να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να πάρει προβάδισμα. Σημειώθηκαν 20 γκολ στα τρία εντός έδρας ματς της Τότεναμ στον όμιλο! Με δεδομένες τις απουσίες Κέιν και Σον, η μοναδική επιλογή για την κορυφή της επίθεσης πλέον είναι ο εξτρέμ Λούκας Μόουρα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-3 επί της Άστον Βίλα. Με αυτογκόλ του Αλντερβάιρελντ το 1-0 στο 9’, ισοφάρισε ο ίδιος παίκτης στο 27’, το 1-2 έκανε ο Σον στο 45’. Ισοφάρισε ο Ένχελς στο 53’ για τη Βίλα, το τελικό 2-3 διαμόρφωσε ξανά ο Σον στις καθυστερήσεις.

ΤΟΤΕΝΑΜ Στατιστικά

*Σκόραρε τουλάχιστον ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο των 20/26 αγώνων πρωταθλήματος (δες το στην Bet365).

*Μετράει 15/26 G/G στο πρωτάθλημα.

*6/6 Over 3.5 είχε η Τότεναμ στον φετινό όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, τα τέσσερα ήταν και G/G.

ΛΕΙΨΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Όφειλε να βγάλει αντίδραση η Λειψία στο ματς του Σαββάτου κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης, το έκανε και με το παραπάνω. Ήταν ανώτερη απ’ την πρώτη στιγμή, βρήκε το γκολ από στατική φάση στο 17’, από εκεί και έπειτα το ματς “στρώθηκε στα πόδια της”, έφτασε στο 2-0 λίγο πριν το ημίχρονο. Δεν απειλήθηκε καθόλου απ’ τον αντίπαλο, το τρίτο γκολ του Μουκιελέ στην έναρξη του δεύτερου μέρους “έκλεισε” οριστικά το ματς και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Επιστροφή στις νίκες έπειτα από τέσσερα ματς για την ομάδα του Νάγκελσμαν, είχε ανάγκη τους πόντους και την καλή εμφάνιση μετά από μια σειρά αγώνων που δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, ειδικά στα ματς με Άιντραχτ Φρανκφούρτης για πρωτάθλημα (ήττα 2-0 εκτός) – Κύπελλο (ήττα 3-1 εκτός) και Γκλάντμπαχ (2-2 εντός), ήταν βελτιωμένη αμυντικά εναντίον της Μπάγερν (0-0 εκτός). Ανέβηκε στους 45 πόντους και είναι στο -1 απ’ την κορυφή, στο +3 από Ντόρτμουντ και Γκλάντμπαχ.

Πήρε την πρόκριση απ’ τον όμιλο ως πρώτη του έβδομου ομίλου με ρεκόρ 3-2-1, στο +3 απ’ τη Λυών, σε γενικές γραμμές δεν απειλήθηκε το μέλλον της στο Τσάμπιονς Λιγκ. Είναι άπειρη ευρωπαϊκά, χαρακτηριστικό είναι ότι παίζει για πρώτη φορά στην ιστορία της σε νοκ-άουτ φάση της διοργάνωσης. Μεγάλο πρόβλημα η απουσία του σταθερού στόπερ Ουπαμεκανό, τα ρεπορτάζ αναφέρουν ότι ο κόουτς Νάγκελσμαν θα διατηρήσει την τριάδα στην άμυνα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-0 επί της Βέρντερ Βρέμης. Το 1-0 ο Κλόστερμαν στο 17’, το 2-0 ο Σικ στο 39’, το τελικό 3-0 έκανε ο Μουκιελέ στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους.

ΛΕΙΨΙΑ Στατιστικά

*4/6 2-3 Goal μετρά η Λειψία στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, τα τέσσερα ήταν Over 2.5.

*Η Λειψία σκόραρε στα 5/6 εκτός έδρας ματς της ιστορίας της στο Τσάμπιονς Λιγκ, στα τελευταία τέσσερα σκόραρε τουλάχιστον δύο γκολ.