*4η αγωνιστική

*Η Γκρόιτερ Φιρτ παραμένει αήττητη στα επτά τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (4-3-0).

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από τη Σαντχάουζεν. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπάχμαν (46′).

Με άδεια χέρια επέστρεψε από την έδρα της Σαντχάουζεν η Φορτούνα (1-0) την προηγούμενη βδομάδα, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα στη σεζόν μετά από τρεις σερί νίκες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Πήρε τα ηνία της αναμέτρησης στο ξεκίνημα δημιουργώντας καλές ευκαιρίες για να σκοράρει, πλήρωσε την αστοχία της με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Συνέχισε να έχει την κατοχή μπάλας, χωρίς αποτέλεσμα. Η Φορτούνα πανηγύρισε την τελευταία νίκη επί της Γκρόιτερ Φιρτ τον Οκτώβριο 2015 (1-0 εντός): Ήταν και η μοναδική σε έντεκα μεταξύ τους μάχες. “Θέλουμε τη νίκη κάθε βδομάδα”, είπε ο προπονητής Τιούνε που δεν έχει γνωρίσει ποτέ την ήττα από την Γκρόιτερ Φιρτ (2-2-0 με μηδέν παθητικό στον πάγκο των Αμβούργου και Όσναμπρικ).

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Καρλσρούη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Ατσέ στο 57′, ισοφάρισε με πέναλτι ο Βάνιτσεκ (66′).

Σκούρα τα έχει βρει η Γκρόιτερ Φιρτ μετά τον υποβιβασμό της από την Μπουντεσλίγκα. Συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις πρωταθλήματος και Κυπέλλου, την προηγούμενη βδομάδα δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την έδρα της με αντίπαλο την Καρλσρούη (1-1). Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης είχε σπουδαία ευκαιρία να πανηγυρίσει το “τρίποντο”, ωστόσο ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε με υπερένταση το δυνατό σουτ του Άστα.

Στις τρεις τελευταίες επισκέψεις του στην έδρα της Φορτούνα το “τριφύλλι” απέσπασε ένα βαθμό. “Μας περιμένει μία δύσκολη μάχη, γνωρίζουμε καλά πως πρέπει να ανεβάσουμε το επίπεδό μας επιθετικά”, είπε ο προπονητής Σνάιντερ. Αποχώρησε ως ελεύθερος ο Μπούρχερτ (ΤΕ) με προορισμό τη Σαν Πάουλι.