26η αγωνιστική

*Μία φορά έχουν αναμετρηθεί οι δύο ομάδες.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Μπάρνσλεϊ-Έξετερ 0-2.

ΕΞΕΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Πόρτσμουθ, στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Πακ στο 57’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Μορέλ στο 74’.

Μέτρια εμφάνιση και ήττα για την Έξετερ. Πολύ καλύτερη στο πρώτο μέρος, είχε ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει σημαντικά την αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα να μείνει το μηδέν. Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν, με τους γηπεδούχους να έχουν την κυριαρχία και να βρίσκουν με μεγαλύτερη ευκολία το δρόμο προς τα δίχτυα, σκοράροντας σε δύο περιπτώσεις.

Μια καλύτερη εμφάνιση θα χρειαστεί προκειμένου να έχει ελπίδες για θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην πολύ πιο δυνατή Μπάρνσλεϊ. Μάχεται εντός έδρας και σκοράρει στις περισσότερες αναμετρήσεις της, κάτι το οποίο την έχει βοηθήσει σημαντικά στο να αποσπάσει θετικά αποτελέσματα και σημαντικούς βαθμούς. Το πρόβλημά της παραμένει όμως στα μετόπισθεν, εκεί όπου σπανίως κρατάει το μηδέν, με αποτέλεσμα να της κοστίζει σε αρκετές περιπτώσεις.

Έξετερ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΑΡΝΣΛΕΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Άκρινγκτον με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Νόργουντ στο 5’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Άιτσινσον στο 8’. Το 3-0 πέτυχε ο Γουίλιαμς στο 19’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λέιχ με πέναλτι στο 90+4’.

Επιστροφής στις νίκες με μια πολύ καλή εμφάνιση για τη Μπάρνσλεϊ. Μπήκε δυνατά στο ματς και κυριάρχησε από νωρίς, ανοίγοντας το σκορ από τα πρώτα κιόλας λεπτά, ενώ στη συνέχεια δε μείωσε το ρυθμό της, παίρνοντας ασφαλές προβάδισμα στο ημίχρονο. Η επανάληψη ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αλλά στις καθυστερήσεις υπέκυψε σε παράβαση εντός περιοχής, δίνοντας τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν εξίσου από την άσπρη βούλα.

Να δημιουργήσει ξανά σερί νικών είναι ο στόχος της, παραμένοντας εντός εξάδας. Φάνηκε να βρίσκει ξανά ρυθμό με την εικόνα που παρουσίασε την προηγούμενη αγωνιστική και σήμερα ψάχνει το τρίποντο που θα της δώσει άλλο «αέρα» στη μάχη που δίνει για να κρατηθεί εντός πλέι-οφ. Δεν έχει λύσει παρ’ όλα αυτά τα προβλήματά της αμυντικά, καθώς δέχεται γκολ με τεράστια ευκολία, κάτι το οποίο της κόστισε σε πολλές αναμετρήσεις της το τελευταίο διάστημα.