* Η Τενερίφη δέχτηκε τουλάχιστον 1 γκολ σε καθένα από τα 8 τελευταία.

* Πρώτος γύρος: Έιμπαρ-Τενερίφη 3-0 (30/09).

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΤΕΝΕΡΙΦΗ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από τη Σαραγόσα εκτός με 3-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Φρανθές στο 5’ ισοφάρισε με τον Άνχελ Ροντρίγκεθ (37’), πριν την ανάπαυλα δέχτηκε δεύτερο από τον Αθόν (45’). Στην αρχή της επανάληψης διαμορφώθηκε το τελικό 3-1 από τον Μέσα (49’).

Άλλη μια μη ικανοποιητική εμφάνιση μακριά από την έδρα της. Με την Εσπανιόλ κατάφερε και έσωσε το βαθμό στο τέλος, στη Σαραγόσα, ούτε άξιζε να πάρει κάτι, ούτε πίστεψε πως μπορεί να επιστρέψει στη διεκδίκηση μετά το τρίτο γκολ των Αραγονών, ασχέτως αν είχε μια καλή στιγμή προς το τέλος με τον Ένρικ Γκαγέγο.

Ακριβώς στη μέση της βαθμολογίας και η γενικότερη εικόνα της είναι για να βρίσκεται ακριβώς εκεί. Ούτε να κινδυνεύει με υποβιβασμό, ούτε και να έχει βλέψεις προς τα πλέι οφ. Απέχει πάντως πιο λίγο από τη ζώνη του υποβιβασμού απ’ ότι από την πρώτη εξάδα, οφείλει να πάρει βαθμούς τουλάχιστον στα εντός, ώστε να μη βρεθεί από το πουθενά σε… περιπέτειες.

Μέχρι χιουμοριστικό βίντεο που έπαιξε και στη δημόσια τηλεόραση επιστράτευσαν οι οπαδοί της ομάδας για να ζητήσουν την απομάκρυνση του κόουτς Γκαριτάνο, καμία πρόθεση για κάτι τέτοιο από πλευράς διοίκησης, είναι σχεδόν σαφές πως με αυτόν θα βγει η σεζόν, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου. “Κανείς δεν είναι πιο εκνευρισμένος από μας για την πορεία της ομάδας” δήλωσε ο ηγετικός φορ Ένρικ Γκαγέγο, εκπροσωπώντας τους παίκτες.

Τιμωρημένος ο μπακ Νάτσο Μαρτίνεθ, γεγονός που προκαλεί σοβαρό πρόβλημα στα αριστερά της άμυνας. Απών και ο εξτρέμ Ραχμάνι, ο οποίος είναι δανεικός από την Έιμπαρ και υπάρχει ρήτρα για τα μεταξύ τους παιχνίδια.

Τενερίφη Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 4 τελευταία, μόνο 1 ήταν εντός έδρας, ισοπαλία χωρίς γκολ με την Ουέσκα.

* Στα 6 τελευταία μετράει 5 G/G, τα 3 με over 2,5.

ΕΪΜΠΑΡ

Προηγούμενο ματς: Διέλυσε με 5-1 την Ελντένσε εντός. Προηγήθηκε μόλις στο 8’ με πέναλτι του Ακέτσε, στο τελευταίο 20λεπτο πέτυχε άλλα τέσσερα γκολ με τους Σέρχιο Άλβαρεθ (72’), Κόνραντ ντε λα Φουέντε (79’, 85’) και Ματέους Περέιρα (86’), δέχτηκε το γκολ από τον Τσαπέλα στις καθυστερήσεις.

Ένα παιχνίδι που έμοιαζε να βαίνει προς το να το κερδίσει οριακά και με μεγάλη δυσκολία μετατράπηκε σε καθολικό θρίαμβο. Αιτία η παθητικότητα της αντιπάλου, είδε ότι δεν έχει να φοβηθεί κάτι, εγκατέλειψε την κάπως πιο συντηρητική προσέγγιση, το τελείωσε με άλλα δύο γκολ και μετά έκανε και ένα ξέσπασμα που το χρειαζόταν για ψυχολογικούς λόγους.

Μετά από καιρό ανέβηκε ξανά στη δεύτερη θέση. Η διαφορά της από τις πιο κάτω ομάδες είναι η μίνιμουμ, δεν έχει πετύχει τίποτα ακόμα, απέχει και μετά βίας μια νίκη από την έβδομη θέση. Συνεπώς η μάχη συνεχίζεται, τώρα πάει στην Τενερίφη για να δώσει ακόμα μια δύσκολη μάχη και να διατηρηθεί τουλάχιστον στην πρώτη εξάδα.

“Γνωρίζουμε πως είναι μια πολύ δυνατή ομάδα με σπουδαίους παίκτες που όμως δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Εμείς θα προσπαθήσουμε να πετύχουμε ένα σερί νικών που θα μας δώσει περισσότερη ασφάλεια για τη συνέχεια, βλέπω τους παίκτες μου αποφασισμένους να τα καταφέρουν” ανέφερε μεταξύ άλλων ο κόουτς Ετσεβερία αναφερόμενος στο παιχνίδι με τους νησιώτες.

Αναμένονται μαζικές επιστροφές, έξω μόνο ο μακροχρόνιος απών, Κορέα.

Έιμπαρ Στατιστικά

* Πέτυχε πρώτη γκολ και είχε προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο στα 5/6 τελευταία, δέχτηκε 2 ανατροπές, από 1 εντός-εκτός.

* Χωρίς ισοπαλία στα 6 τελευταία, επιμέρους απολογισμός 3-0-3.