ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ - ΜΑΛΙΝ Προγνωστικά

21η αγωνιστική

*Μετρούν 9/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Μέχελεν έχει πανηγυρίσει 5 διαδοχικές νίκες εναντίον της Σταντάρ Λιέγης, ανεξαρτήτως έδρας.

*Α’ Γύρος: Μέχελεν – Σταντάρ Λιέγης 2-0

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Σερένγκ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 17’ ο Λεπουάν σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων, όμως στο 41’ ο Ντένουμ ισοφάρισε σε 1-1 για το ημίχρονο. Παρά τις ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, καμία ομάδα δεν κατάφερε να σημειώσει γκολ νίκης.

Η Σταντάρ Λιέγης είναι εμφανές ότι δε διανύει περίοδο φόρμας το τελευταίο διάστημα, καθώς έχει μείνει χωρίς νίκη για πέντε παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Άλλα τόσα και στη Jupiler League συγκεκριμένα, ερχόμενη από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες. Εσχάτως, απέτυχε να πάρει τη νίκη στο ντέρμπι της πόλης εναντίον της Σερένγκ (1-1). Στο πρώτο παιχνίδι για το νέο έτος, στη Jupiler League, άφησε δύο πόντους στο γήπεδό της εναντίον της Σιντ-Τράιντεν (1-1). Παρά το κακό σερί, οι “Κόκκινοι” είναι στην εξάδα της κατάταξης και απέχουν μόλις τέσσερις βαθμούς από την τέταρτη θέση και τα πλέι οφ πρωταθλητή. Ο κόουτς Ντάιλα, δεν έχει στη διάθεσή του τους Εμόν, Ντεβάλε, Μπόλιεβιτς και τους Αμαλά, Ρασκέν, Ταπσόμπα που είναι εκτός ομάδας.

Σταντάρ Λιέγης Στατιστικά

*4/5 αναμετρήσεις έληξαν με under 2.5

*7/10 ματς τελευταία έληξαν με No Goal

*Δέχεται γκολ σε 5/10 ματς εντός έδρας

ΜΕΧΕΛΕΝ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 εντός έδρας, επί της Οστάνδης, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 40’ ο Ντα Κρουζ σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 63’ ο Μπέτσνερ ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 για την Οστάνδη. Στο 70’ ο Μπέιτς σκόραρε για το 2-1 της Μέχελεν, ενώ στο 76’ αποβλήθηκε ο Μεμπούντε για τους φιλοξενούμενους.

Η Μέχελεν πανηγύρισε μια σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα εναντίον της Οστάνδης (2-1) εντός έδρας και τις έκανε δύο, έπειτα από εκείνη απέναντι στην Κόρτραϊκ με 0-1 εκτός έδρας που της έδωσε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Τρεις νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία πέντε παιχνίδια για τους “Μαλινουά” σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Ο Στέφεν Ντεφούρ επιστρέφει στη Λιέγη ως αντίπαλος και για πρώτη φορά ως προπονητής. “Έχω ζήσει τις καλύτερες στιγμές της καριέρας μου στη Σταντάρ και όχι τις πιο σκοτεινές”, δήλωσε ο Βέλγος, άλλοτε μέσος των “Κόκκινων”. Ως γνωστόν, είναι εκτός ομάδας οι Βάουτερς, Ουμ Γκουέ, Σβερς και Ερνάντεζ. Παραμένει εκτός δράσης και ο βασικός Φανλερμπέρχε. Δύσκολα και ο μπακ Μπολινγκολί.