Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

ΣΙΝΤ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ

Ένα κακό πρώτο 15λεπτο στο δεύτερο μέρος ήταν αρκετό για να φέρει την ήττα για τη Σιντ Τρούιντεν την περασμένη εβδομάδα στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Μουσκρόν. Στάθηκε καλά στο πρώτο μέρος η ομάδα του Ιβάν Λέκο, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερους κινδύνους, έδειχνε ότι μπορεί να κρατήσει το 0-0. Ωστόσο, μπήκε πολύ άσχημα στο δεύτερο 45λεπτο, βρέθηκε να χάνει 2-0 στο 61’ και παρά το γεγονός ότι μείωσε στο 73’, δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο. Ήταν η τρίτη σερί αγωνιστική που δεν κερδίζει, μετράει τέσσερις πόντους έπειτα από τέσσερα ματς στο νέο πρωτάθλημα, κέρδισε μόνο στην πρεμιέρα με 1-0 εντός έδρας τη Λόκερεν. Στην αποστολή σήμερα ο νεοαποκτηθείς εξτρέμ Μπαμπά (δανεικός από Σεντ Ετιέν), είναι πιθανό να παίξει, ίσως ακόμη και βασικός.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα για τη Σιντ Τρούιντεν με 2-1 απ’ τη Μουσκρόν.

Στατιστικό: 3/4 NG μετράει η Σιντ Τρούιντεν ανεξαρτήτως έδρας.

ΚΟΡΤΡΑΪΚ

Στο πιο αναπάντεχο παιχνίδι ήρθε η πρώτη νίκη της σεζόν για την Κορτράικ, που ήταν παθιασμένη και τυχερή την περασμένη εβδομάδα κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ. Μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο ματς, προηγήθηκε στο 7’ από στημένη φάση και τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε το 2-0, με τον κόσμο να «ξεσπά». Αντέδρασε –όπως αναμενόταν- η Κλαμπ Μπριζ, που μείωσε πριν το ημίχρονο και μετέτρεψε όλο το δεύτερο μέρος σε επιθετικό μονόλογο, ο οποίος περιελάμβανε σωρεία χαμένων ευκαιριών (κάποιες ήταν κραυγαλέες) και ένα δοκάρι. Ωστόσο, το σκορ δεν άλλαξε και η Κορτράικ πήρε μια σπουδαίας σημασίας νίκη, την πρώτη στο φετινό πρωτάθλημα. Είχαν προηγηθεί οι ισοπαλίες με Γάνδη (1-1) και Μαλίν (0-0), αλλά και ο εκτός έδρας διασυρμός απ’ την Άντερλεχτ (5-1). Πήρε ψυχολογία η ομάδα του Μπελχοσίν, η οποία όμως έχει «χτυπητές» αδυναμίες, που δεν κρύβονται απ’ την επιτυχία επί της Κλαμπ Μπριζ. Αποκτήθηκε με τη μορφή δανεισμού ο στόπερ Γούτας απ’ τον Ολυμπιακό, σήμερα είναι στην αποστολή.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για την Κορτράικ με 2-1 επί της Κλαμπ Μπριζ.

Στατιστικό: 3/4 G/G μετράει η Κορτράικ στο πρωτάθλημα.