* Αήττητη η Σίβασπορ στα 7 τελευταία μεταξύ τους (5-2-0).

* Στον 1ο γύρο (28/10): Αλάνιασπορ – Σίβασπορ 1-2

ΣΙΒΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Κασίμπασα.

Παραμένει μία ομάδα δίχως δημιουργικές δυνατότητες, συνεχίζει να πηγαίνει για να “κλέψει” παιχνίδια με τον κόουτς Ουϊγκούν, αλλά το πλάνο αποδίδει. Με την ισοπαλία της προηγούμενης Παρασκευής στην Κωνσταντινούπολη έφτασε τα 6 παιχνίδια δίχως ήττα (3-3-0) στην Super Lig και διατηρήθηκε σε απόσταση βολής από τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Μηδενική η προσπάθεια να κάνει παιχνίδι και στην έδρα της Κασίμπασα, γλίτωσε με κορυφαίο τον κίπερ Βουράλ και αρωγό το δοκάρι σε αρκετές επικίνδυνες στιγμές των γηπεδούχων και σε στατικά και σε ροή αγώνα. Στο φινάλε, με βαθιές μπαλιές λίγο έλειψε να “κλέψει” το τρίποντο, έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία λίγο πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο.

Ευχαριστημένος από την εμφάνιση δήλωσε ο κόουτς Ουϊγκούν και κυρίως για το γεγονός ότι κράτησε στο μηδέν την 3η καλύτερη επίθεση της λίγκας.

Στα αγωνιστικά νέα, οι Ελμάζ (μέσος), Γκιοκάι (εξτρέμ), Καπατσάκ (εξτρέμ) συνέχισαν το ατομικό πρόγραμμα και δεν είναι διαθέσιμοι. Ερωτηματικά οι Οκουμούς (δεξί μπακ), Ενζί (εξτρέμ) που έχασαν το τελευταίο ταξίδι.

ΣΙΒΑΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Τραμπζονσπόρ. Οι Αϊντίν (8’, 38’), Καρατσά (73’) σκόραραν για την Αλάνιασπορ και ο Πεπέ (90+5’) μείωσε για την Τραμπζονσπόρ.

Με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε στις νίκες η ομάδα της νότιας ακτής μετά από ενάμιση μήνα και 5/6 ισοπαλίες. Έκανε έξυπνη εμφάνιση στο δευτεριάτικο παιχνίδι απέναντι σε φορμαρισμένο αντίπαλο, για να βρεθεί στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Μέσα από ωραία επίθεση απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα πήρε γρήγορο προβάδισμα κι αφού απορρόφησε την ακόλουθη πίεση της Τραμπζονσπόρ είπε “ευχαριστώ” στο δώρο αδράνειας των φιλοξενούμενων για το 2-0. Σημαντικές οι τοποθετήσεις του κίπερ Τασκιράν για να πάει με ανέπαφη εστία στο ημίχρονο. Εξαιρετική η διαχείριση του δευτέρου μέρους, δεν απειλήθηκε ξανά μέχρι να βρει 3ο γκολ, απείλησε και με 4ο πριν τη μείωση στις καθυστερήσεις.

To πρώτο διπλό του 2024 θα ψάξει σήμερα στην Σεβάστεια, μετά από 6 αποτυχημένες απόπειρες (0-4-2), με τις γνωστές απουσίες κι ένα ερωτηματικό. Συνεχίζουν να βρίσκονται εκτός πλάνων οι επιθετικοί Χουάνγκ και Σίλβα, αμφίβολος ο Λόιντε (εξτρέμ) που αποχώρησε με ενοχλήσεις από το προηγούμενο ματς.