Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ

Την δεύτερη νίκη της στα τρία τελευταία παιχνίδια για το πρωτάθλημα κατάφερε να πανηγυρίσει την προηγούμενη αγωνιστική η Σεϊναγιόεν, η οποία έχει και μια ήττα από την Ιλβ (2-1). Η ομάδα του Σίμο Βακαλάρι φιλοξένησε την Παλοκέρχο Βάνταα, κόντρα στην οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ από το δεύτερο μόλις λεπτό της αναμέτρησης. Ωστόσο, κατάφερε να κάνει την ανατροπή πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και να πάρει προβάδισμα δυο τέρματων στο παιχνίδι της, χάρη στα τέρματα των Ιζόγκμπου (9′), Ρόοπε Ρίσκι (22′) και Βασάρα (45’+2). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν απλά για το τελικό αποτέλεσμα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Στην έβδομη θέση της βαθμολογίας η Σεϊναγιόεν, η οποία μετράει 23 βαθμούς μετά από 17 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Νικηφόρα τα πέντε από τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, μετρώντας επίσης και μια ήττα από την Ελσίνκι (2-3). Απών από το σημερινό παιχνίδι ο Ταβαλάινεν, ο οποίος έπαθε τροφική δηλητηρίαση.

Μεσοβδόμαδα, η Σεϊναγιόεν φιλοξένησε την Μπάτε Μπορίσοφ, από τη Λευκορωσία στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Μετά την ήττα με 2-0 στη Λευκορωσία, οι Φινλανδοί ήθελαν νίκη με τρία γκολ διαφορά ώστε να πάρουν την πρόκριση. Ωστόσο το τελικό 2-2, την άφησε εκτός συνέχειας. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δυο γκολ διαφορά από το πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης. Όμως, η Σεϊναγιόεν κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με τα τέρματα των Ενγκουεουκάμ (44′) και Ρόοπε Ρίσκι (61′).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Μπάτε Μπορίσοφ για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΛΑΧΤΙ

Την δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη η Λάχτι, μετά και από αυτή κόντρα στην Βάασα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τόνι Κορκεακούνας φιλοξένησε την Ροβανιέμι, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2. Το μοναδικό τέρμα των γηπεδούχων σημείωσε στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λανσιτάλο, ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1. Στην 8η θέση της βαθμολογίας πλέον η Λάχτι, όπου και μετράει 20 βαθμούς μετά από 17 παιχνίδια, ισοβαθμώντας παράλληλα με την Κέμι Κινγκς, της οποίας και υπερτερεί σε διαφορά τερμάτων. Την φετινή χρονιά δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη μακριά από την έδρα της, καθώς σε οκτώ αντίστοιχα παιχνίδια μετράει τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες. Έχει πανηγυρίσει μόλις ένα βαθμό στα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της. Απών από το σημερινό παιχνίδι ο επιθετικός Ντρίτον Σάλα, ο οποίος είναι τραυματίας.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Ροβανιέμι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.