*Πρώτη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες σε οποιαδήποτε διοργάνωση μετά τη σεζόν 2011-2012.

*Η Νότιγχαμ Φόρεστ δεν έχει χάσει ποτέ στην έδρα της Σαουθάμπτον σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ (3-2-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στη Φούλαμ. Με αυτογκόλ του Γουόρντ-Πράους στο 32’ το 1-0, το 1-1 έκανε ο ίδιος παίκτης στο 56’ για τη Σαουθάμπτον. Το τελικό 2-1 ήρθε απ’ τον Παλίνια στο 88’. Στις καθυστερήσεις ο Μπαζούνου απέκρουσε πέναλτι του Μίτροβιτς.

Δεν μπορεί να πατήσει στα πόδια της, έχασε και στην έδρα της Φούλαμ το Σάββατο, αποχαιρέτησε το 2022 με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη απ’ τον αντίπαλο, κινήθηκε πολύ γρήγορα, έβγαλε καθαρές ευκαιρίες, δεν είχε αποτελεσματικότητα. Στάθηκε άτυχη στη φάση του 1-0, καθώς σημειώθηκε με αυτογκόλ του Γουόρντ-Πράους, αλλά ισοφάρισε με τρομερό φάουλ του ίδιου παίκτη. Από εκεί και έπειτα η Φούλαμ ήταν πιεστική και έψαχνε με περισσότερο ζήλο το γκολ, το βρήκε από κόρνερ και κεφαλιά του Παλίνια. Στις καθυστερήσεις έχασε πέναλτι ο Μίτροβιτς.

Ήταν η πέμπτη σερί ήττα μετά το εντός έδρας 1-3 απ’ την Μπράιτον, το εντός έδρας 1-4 κόντρα στη Νιουκάστλ, το εκτός έδρας 1-0 απ’ την Κρίσταλ Πάλας και το εκτός έδρας 3-1 απ’ τη Λίβερπουλ, τα πρώτα δύο αποτελέσματα έφεραν το «αντίο» στον κόουτς Χασενχούτλ και τον ερχομό του Νέιθαν Τζόουνς. Η Σαουθάμπτον πήρε μόλις μια νίκη στις τελευταίες 12 αγωνιστικές (1-2-9), με 12 πόντους είναι ουραγός της βαθμολογίας, στο -2 απ’ την παραμονή. Χωρίς νίκη στα τελευταία πέντε εντός έδρας ματς για την Πρέμιερ Λιγκ (0-2-3).

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 6/10 Over 2.5 στο πρωτάθλημα.

*Έρχεται από 8/10 G/G σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Τσέλσι. Ο Στέρλινγκ το 0-1 στο 16’, το 1-1 έκανε ο Οριέ στο 63’.

Πήρε μεγάλο αποτέλεσμα στο εντός έδρας ματς της Πρωτοχρονιάς κόντρα στην Τσέλσι. Δεν έκανε καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, ήταν πολύ παθητική, φοβήθηκε πολύ τον αντίπαλο και μοιραία δέχτηκε γκολ. Είχε μια καλή φάση, αλλά τίποτα περισσότερο, η Τσέλσι θα μπορούσε να σκοράρει δεύτερο γκολ αν ήταν πιο προσεκτική. Στο δεύτερο μέρος άλλαξε πλήρως η εικόνα της, έπαιξε με περισσότερη αυτοπεποίθηση, κράτησε μπάλα και έβγαλε φάσεις, ισοφάρισε έπειτα από στατική φάση. Άντεξε μέχρι το φινάλε, δίκαιο το αποτέλεσμα.

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα μετά την εκτός έδρας ήττα 3-0 κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, σ’ ένα ιδιαίτερα απαιτητικό παιχνίδι. Είχαν προηγηθεί τρεις σερί νίκες σ’ όλες τις διοργανώσεις, οι δύο για το Λιγκ Καπ κόντρα σε Τότεναμ (2-0) και Μπλάκμπερν Ρόβερς (1-4), η άλλη για την Πρέμιερ Λιγκ επί της Κρίσταλ Πάλας (1-0) πριν τη διακοπή. Στο 2-3-3 το ρεκόρ της ομάδας του Κούπερ στις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές, έχει μόλις τρεις νίκες σε 17 αγωνιστικές (3-5-9), με 14 πόντους είναι 18η, στο +2 απ’ την ουραγό Σαουθάμπτον. Θλιβερή εκτός έδρας, μετρά ρεκόρ 0-2-6, σκόραρε μόλις ένα γκολ σε οκτώ ματς, δέχτηκε 13 γκολ στις τελευταίες πέντε εξόδους! Εκτός για ένα μήνα ο εξτρέμ Λίνγκαρντ.