*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Παλέρμο – Πίζα 3-2

*GG στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΠΙΖΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-1) από την Κόμο. Οι Γκαμπριελόνι (2′) και Μπελέμο (10′) έκαναν το 2-0, μείωσε για τους φιλοξενούμενους ο Μπαρμπιέρι (49′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κουτρόνε (79′).

Βρέθηκε πίσω στο σκορ με το καλημέρα και πλήρωσε ακριβά την αμυντική ασυνεννοησία της οχτώ λεπτά αργότερα, επιτρέποντας στην Κόμο να διπλασιάσει τα τέρματά της. Πέρα από το γκολ που πέτυχε λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Πίζα δεν απείλησε ιδιαίτερα την αντίπαλό της, γνωρίζοντας δίκαια την ήττα στο “Giuseppe Sinigaglia”.

Τρεις αγωνιστικές κράτησε το αήττητο σερί των “νερατζούρι” (2-1-0), παραμένοντας στους 37 βαθμούς διατηρούνται στην 11η θέση και το -2 από αυτές που οδηγούν στα πλέι οφ ανόδου. Στις έντεκα τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές πανηγύρισαν μόλις τρεις νίκες, στις υπόλοιπες σημείωσαν πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες. Διαθέσιμοι και πάλι οι Ματέο Τραμόνι και Τορεγκρόσα.

ΠΙΖΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δέχτηκε γκολ στα 18/22 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΑΛΕΡΜΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-0) από τη Βενέτσια. Ντοπιέτα πέτυχε ο Πογιανπάλο (18′, 30′), το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γκίτκιαερ (90+2′).

Η Παλέρμο πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο που πραγματοποίησε απέναντι στη Βενέτσια. Προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο και δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες για να μειώσει, χωρίς αποτέλεσμα, προτού ο Γκίτκιαερ διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.

Τρίτη ήττα σε τέσσερις αγωνιστικές για τους Σικελούς, επικράτησαν μόνο της ουραγού Λέκκο (1-0 εκτός) σε πέντε. Το συγκρότημα του Κορίνι συγκέντρωσε οχτώ βαθμούς στις πέντε τελευταίες εξόδους του, στις τρεις από τις οποίες πέτυχε τουλάχιστον από δύο γκολ. Κράτησε το μηδέν μόλις σε μία. Τον τραυματισμό τους ξεπέρασαν οι Ινσίνιε και Λουσιόνι.