*3η αγωνιστική

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

*Μόλις μία νίκη (το 2006) έχει η Χαμ Καμ στα έξι τελευταία εκτός απέναντι στην Ρόζενμποργκ (5-0-1).

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε εύκολα την Σβέρεσμποργκ με 0-6 εκτός έδρας για τον πρώτο γύρο του κυπέλλου. Πέτυχε τρία γκολ στο ρελαντί κατά το πρώτο μέρος (9′, 22′, 25′) και άλλα τρία στην επανάληψη (71′, 86′, 88′).

Σαν σε προπόνηση πέρασε το εμπόδιο της αδύναμης Σβέρεσμποργκ και κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ουλενσάκερ (Γ’). Στο πρωτάθλημα, δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις νίκες και ηττήθηκε την δεύτερη αγωνιστική από την Στρομσκγόντσετ με 1-0 εκτός έδρας. Δέχτηκε το γκολ στα μισά της επανάληψης (62′), πίεσε έντονα στην συνέχεια και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε.

Είναι σε μεταβατική φάση αλλά το βάρος της φανέλας της δεν σηκώνει πολλές απώλειες βαθμών, ειδικά μετά την περσινή κάκιστη σεζόν. Θέλει μόνο την νίκη απέναντι στην Χαμ Καμ για να επιστρέψει άμεσα στα θετικά αποτελέσματα. Παραμένουν τραυματίες ο επιθετικός Χολμ και ο μπακ Αουγκούστινσον.

Ρόζενμποργκ Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΧΑΜ ΚΑΜ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 0-5 την Ρινταμπού (Ε’) εκτός έδρας για τον πρώτο γύρο του κυπέλλου. Άνοιξε το σκορ στο 27′, διπλασίασε τα τέρματά της στο 35′ ενώ ακολούθησαν άλλα τρία τέρματα στην επανάληψη σε ρυθμό ρελαντί (57′, 58′, 72′).

Είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει αρκετούς βασικούς ποδοσφαιριστές στον αγώνα κυπέλλου με ομάδα πέμπτης κατηγορίας. Πήρε άνετα την πρόκριση στην επόμενη φάση με 0-5. Στο πρωτάθλημα, κοίταξε στα μάτια την Μόλντε εντός έδρας, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 0-1. Προσπάθησε να φανεί απειλητική και δεν κλείστηκε, αλλά δεν κατάφερε να βρει κάποιο γκολ που θα της έδινε προβάδισμα. Το βρήκε εν τέλει η φιλοξενούμενη στα τέλη του πρώτου μέρους και με κυνισμό πήρε το τρίποντο.

Ψάχνει ακόμη την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα (0-1-1), ταξίδεψε με αυτοπεποίθηση στο Τροντχάιμ για να αντιμετωπίσει την Ρόζενμποργκ. Παραμένει τραυματίας ο στόπερ Ρόντολεν Όψαλ και ο έτερος στόπερ Σιόλσταντ.