Πρώτος γύρος: Γκεντσλερμπιρλίγκι – Ρίζεσπορ 0-1

Γκεντσλερμπιρλίγκι – Ρίζεσπορ στην Goalbet
goalbet-logo

ΡΙΖΕΣΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλε κόντρα στη Φενερμπαχτσέ, η Ρίζεσπορ δεν μπόρεσε να αποσπάσει κάτι θετικό, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 2-1 στο τελευταίο ματς πριν τη διακοπή. Πραγματοποίησε σοβαρή εμφάνιση κόντρα σε μια ποιοτικότερη ομάδα, δεν πήρε ωστόσο το αποτέλεσμα που αναζητούσε και γνώρισε έτσι την τρίτη ήττα στις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσεις της στο πρωτάθλημα.

Η διακοπή βρήκε την ομάδα του Καρτάλ στη 12η θέση και στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, με την εξασφάλιση της παραμονής να είναι ο Νο1 στόχος της. Δεν έχει καταφέρει να αξιοποιήσει την έδρα της, έχει ηττηθεί στα 5/6 τελευταία ματς σε επίπεδο Super Lig. Την προηγούμενη εβδομάδα είχε υποχρεώσεις στο Κύπελλο, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Γαλατασαράι εντός έδρας και θα διεκδικήσει την ερχόμενη Πέμπτη την πρόκριση στους «8» στη ρεβάνς της Κωνσταντινούπολης. Χάνουν το σημερινό ματς οι τιμωρημένοι Βέτριχ και Τσαγκλαγιάν, ενώ τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα Μίλαν Σκόντα και Ντένις Χαρμάς αναμένεται να πάρουν χρόνο συμμετοχής.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Ρίζεσπορ και Γαλατασαράι στο Κύπελλο. Πραγματοποίησε σοβαρή εμφάνιση κόντρα σε μια ποιοτικότερη ομάδα, κατάφερε να προηγηθεί στο 38’ με τον Μπολντρίν, η απάντηση των φιλοξενούμενων ωστόσο ήρθε στο επόμενο λεπτό. Δεν άλλαξε κάτι στο δεύτερο ημίχρονο με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος.

Ρίζεσπορ Στατιστικά

*Δέχθηκε γκολ στα 9/10 τελευταία ματς για όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Goalbet).

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΕΝΤΣΛΕΡΜΠΙΡΛΙΓΚΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με τον χειρότερο τρόπο έκλεισε τις υποχρεώσεις της πριν τη διακοπή η Γκεντσλερμπιρλίγκι, που διασύρθηκε με 4-1 από την Μπεσίκτας, σε ένα παιχνίδι που αγωνιζόταν από νωρίς με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω των αποβολών των Τσιφτσί (11’) και Πεχλιβάν (36’). Δεν την ευνόησε η εξέλιξη του αγώνα, η ομάδα του Χαμζάογλου συνεχίζει να αγωνίζεται υπό τρομερή πίεση, καθώς βρίσκεται μόλις στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Έχει πανηγυρίσει μια νίκη στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές, αντιμετωπίζει σοβαρό αμυντικό πρόβλημα, καθώς δέχθηκε γκολ στα 15/17 φετινά ματς στη Super Lig. Έρχεται χωρίς περιθώρια λάθους στο σημερινό παιχνίδι, ο τεχνικός Χαμζάογλου δεν υπολογίζει στους τιμωρημένους Πέχλιβαν και Τσιφτσί, αντίθετα υπολογίζονται κανονικά τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα Κρίστοφερ Νόρντφελντ και Μάικ φαν Μπέινεν.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 4-1 από την Μπεσίκτας γνώρισε η Γκεντσλερμπιρλίγκι. Σε ένα παιχνίδι που τελείωσε με εννέα παίκτες λόγω των αποβολών των Τσιφτσί (11’) και Πεχλιβάν (36’) η Γκεντσλερμπιρλίγκι διασύρθηκε με 4-1 και ενώ προηγήθηκε στο 23’ με τον Αγιτέ. Οι «μαύροι αετοί» στο δεύτερο ημίχρονο αξιοποίησαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και με γκολ στο  49’, 60’, 74’ και 90+ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.