* 39η αγωνιστική.

* Από τις 10 συναντήσεις τους σε βάθος δεκαετίας, μόλις 1 έληξε με νίκη φιλοξενούμενου, η Βαγιαδολίδ το 2019 επικράτησε με 1-0 της Εσπανιόλ.

* Δεν έχουν ισοπαλία στα μεταξύ τους παιχνίδια στα 7 τελευταία, πιο πρόσφατη στη Βαγιαδολίδ το 2018, με 1-1 στη Βαγιαδολίδ.

* Στον πρώτο γύρο: Εσπανιόλ-Βαγιαδολίδ 2-0 (15/10). Στο κύπελλο: Εσπανιόλ-Βαγιαδολίδ 3-1 (06/12).

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 1-0 τη Μιραντές εκτός με γκολ μόλις στο 3’ από τον Μόρο. Η αντίπαλος έπαιζε με δέκα από το 72’, μετά από αποβολή του χαφ Λασουέρ.

Πέρασε και από την Αντούβα, επικρατώντας χάρη στο πολύ δυναμικό της ξεκίνημα. Μπορούσε να προηγείται με 2-0 από το πρώτο δεκάλεπτο, μπορούσε όμως να είχε ισοφαριστεί, με την αντίπαλο να έχει στις καθυστερήσεις δοκάρι από κεφαλιά από κοντινή απόσταση.

Για λίγα λεπτά, όσο έχανε η Λεγανές στην έδρα της Ελντένσε, έφτασε να είναι και μόνη στην πρώτη θέση. Δεν την ενδιαφέρει τόσο αυτό, μεγαλύτερη σημασία έχει το γεγονός ότι έχει τρεις βαθμούς διαφορά από την τρίτη θέση. Ωστόσο δεν μπορεί να αισθάνεται και άνετα, δεν έχει την ισοβαθμία από την τρίτη Έιμπαρ.

Όπως και να ‘χει, από τη στιγμή που αγωνίζεται εντός έδρας, το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι η νίκη, πολύ περισσότερο τώρα που υποδέχεται την Εσπανιόλ σε ένα ακόμα “εξάποντο”. “Καταλαβαίνουμε πως ακόμα δεν έχουμε πετύχει τίποτα, αν μπούμε στο γήπεδο με τη λάθος νοοτροπία, θα τιμωρηθούμε” τόνισε ο Πετσολάνο. Νέα σημαντική απώλεια ο φορ Μάρκος Αντρέ, επιστρέφει ο στόπερ Χάβι Σάντσεθ.

Βαγιαδολίδ Στατιστικά

* Αήττητη εδώ και 7 ματς, δεν δέχτηκε γκολ στα 6 τελευταία, κέρδισε τα 5 πιο πρόσφατα.

* Στα 6 τελευταία μετράει 5 under 2,5, τα 4 ήταν under 1,5.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη χωρίς τέρματα με τη Σπόρτινγκ Χιχόν. Είχε πολύ περισσότερες τελικές από την αντίπαλο, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει πολύ πιο απειλητική.

Ακόμα δύο βαθμοί “πεταμένοι” στην έδρα της. Αυτή τη φορά δεν έκανε τραγική εμφάνιση, όπως εκείνη με την Ανδόρα, είχε ευκαιρίες να πετύχει ένα γκολ, αλλά το ίδιο και η αντίπαλος, η οποία ήταν μάλλον πιο απειλητική.

Συνεχίζει να πορεύεται με ισοπαλίες, γεγονός που την έχει απομακρύνει πολύ από τον κύριο στόχο, την απευθείας άνοδο. Στο -6 από τις δύο πρώτες, όχι απλώς δεν εξαρτάται από τα δικά της αποτελέσματα, αλλά κυνηγάει κάτι που πολύ δύσκολα θα συμβεί με βάση τα όσα έχουν δείξει Λεγανές και Βαγιαδολίδ. Και αντιμετωπίζοντας την τελευταία, το μόνο αποτέλεσμα που της επιτρέπει να συνεχίσει να ελπίζει για δυάδα είναι το διπλό στο “Θορίγια”.

Για άλλη μια φορά ο Μανόλο Γκονθάλεθ μίλησε για νίκες και 4/4, στον αγωνιστικό χώρο όμως η ομάδα του δείχνει άλλη νοοτροπία, εμφανώς φοβική, για την οποία ευθύνεται και ο ίδιος. Τιμωρημένος ο μπακ Ελ Χιλαλί, αμφίβολος όπως σε κάθε παιχνίδι από τότε που επέστρεψε, ο μέσος Μελαμέδ.