*23η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Κάρβινα – Πρίμπραμ 4-1

ΠΡΙΜΠΡΑΜ

Θα μπορούσε να έχει πάρει κάτι περισσότερο η Πρίμπραμ την περασμένη εβδομάδα στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Όλομουτς. Πήγε να παίξει σε μια δύσκολη έδρα και κόντρα σε μια καλή ομάδα, η οποία μπορεί να μην μάγεψε τα πλήθη, όμως επικράτησε σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Άξιζε κάτι περισσότερο η Πρίμπραμ, που έβγαλε φάσεις και θα μπορούσε να σκοράρει. Η Πρίμπραμ τελείωσε το 2018 με καλές εμφανίσεις, αφού έμεινε αήττητη στα δυο τελευταία της παιχνίδια πριν τη διακοπή, με μια νίκη και μια ισοπαλία. Την τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του Γιόσεφ Τσάπλαρ υποδέχθηκε τη Σπάρτα Πράγας, με την οποία ήρθε ισόπαλη 1-1, είχε προηγηθεί το 1-2 επί της Ντούκλα, μπήκε στο 2019 με το εκτός έδρας 4-0 απ’ τη Λίμπερετς και συνέχισε με το εντός έδρας 3-2 επί της Ζλιν. Έχει επικρατήσει δύο φορές στα 12 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος (2-3-7). Έμεινε στους 23 πόντους και είναι στην 13η θέση. Βασικοί έπαιξαν την περασμένη εβδομάδα οι νεοαποκτηθέντεςΤσαλούς (επιθετικός, δανεικός από Σπάρτα Πράγας) και Μάτουσεκ (μέσος, δανεικός από Σπάρτα Πράγας).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 κόντρα στην Όλομουτς.

Στατιστικό: G/G τα 5/8 τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα (δες το στην Betshop).

Το Πρίμπραμ – Κάρβινα παίζει στην Betshop

ΚΑΡΒΙΝΑ

Θα ήθελε να έχει εκμεταλλευτεί την έδρα της η Κάρβινα την περασμένη εβδομάδα, δεν το έκανε και μπορεί να κατηγορεί μόνο τον εαυτό της. Έκανε καλό πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Τέπλιτσε, είχε ευκαιρίες, τελικά προηγήθηκε λίγο πριν την ανάπαυλα με τον Βάγκνερ. Η Τέπλιτσε ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος, απείλησε σημαντικά, όμως η Κάρβινα είχε φάσεις για να τελειώσει το ματς. Τελικά, στο 72’ ήρθε το 1-1 για την Τέπλιτσε. Είχε προηγηθεί το 1-1 της πρεμιέρας του 2019 κόντρα στην Οπάβα εντός έδρας και το εκτός έδρας 2-0 απ’ τη Σλοβάτσκο, έκλεισε με ήττα το 2018, εκτός έδρας κόντρα στη Βικτόρια Πλζεν (2-1). Βρίσκεται έτσι στην προτελευταία θέση της κατηγορίας, με 17 βαθμούς, στο +1 απ’ την Ντούκλα Πράγας. Είναι κακοί εκτός έδρας οι φιλοξενούμενοι, έρχονται από 3/4 ήττες, δεν έχουν νίκη στις τελευταίες εφτά εξόδους (0-3-4). Επιστρέφει ο Σμρζ (Μέσος, 15,2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Τέπλιτσε.

Στατιστικό: G/G τα 10/11 τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα.