*2η αγωνιστική.

*Μόλις μια νίκη πήρε ο Βόλος σε 14 ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, δε σκόραρε στα τέσσερα τελευταία ματς εναντίον του.

*Έρχονται από τέσσερα σερί μεταξύ τους Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στην Μπράγκα. Το 1-0 ο Ρουίθ στο 51’, το 2-0 έκανε ο Τζαλό στο 73’. Το 2-1 έκανε ο Μαντσίνι στις καθυστερήσεις. Καλύτερος ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο, έχασε τη συγκέντρωση του στο δεύτερο μέρος, πήρε βοήθειες απ’ τους Ιωαννίδη-Μπερνάρντ.

Έμεινε όρθιος στο εκτός έδρας πρώτο ματς με την Μπράγκα για τα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ και πλέον ζει και αναπνέει για τη ρεβάνς της Τρίτης. Διάβασε πολύ καλά το ματς στο πρώτο ημίχρονο, είχε καθαρή ευκαιρία με τον Μάγκνουσον και δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου. Στο δεύτερο μέρος δεν είχε τα ίδια επίπεδα συγκέντρωσης, δέχτηκε γκολ στο 51’, έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Σπόραρ για την ισοφάριση και στη συνέχεια έπεσε αρκετά. Είχε λάθος αντίδραση σε πλάγιο άουτ, δέχτηκε γκολ στο 73’ και κινδύνεψε και με τρίτο, καθώς ήταν ευάλωτος σε στατικές φάσεις και αντεπιθέσεις. Ωστόσο, η είσοδος του Ιωαννίδη του προσέφερε δημιουργία, από δική του πάσα ήρθε το γκολ του Μαντσίνι στις καθυστερήσεις, που αλλάζει τα δεδομένα ενόψει της ρεβάνς.

“Σε αυτό το επίπεδο τα μικρά λάθη μπορούν να κοστίσουν. Μετά το δεύτερο γκολ της Μπράγκα, κινδυνέψαμε. Δεν ξέρω να υπάρχει δικαιοσύνη στο ποδόσφαιρο. Με αφήνει ικανοποιημένο η προσπάθεια της ομάδας. Δικαιούμασταν ένα γκολ με βάση τις φάσεις που είχαμε. Έχουμε περισσότερες ελπίδες σε σχέση με αυτές που θα είχαμε αν δεν σκοράραμε”, είπε ο κόουτς Γιοβάνοβιτς. Ήταν το πέμπτο φετινό ματς της ομάδας του στην Ευρώπη, μετρά ρεκόρ 2-1-2, ωστόσο η ήττα απ’ τη Μαρσέιγ ήταν “γλυκιά”, αφού συνοδεύτηκε από πρόκριση.

Με δεδομένο ότι την Τρίτη ακολουθεί το πιο μεγάλο ματς της δεκαετίας, η ρεβάνς με την Μπράγκα, σήμερα ο Γιοβάνοβιτς λογικά θα κάνει αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα, ίσως ακόμη και σαρωτικό ροτέισον.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα πέντε επίσημα ματς.

*Μετρά 5/5 Over 2.5 στα επίσημα ματς.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΒΟΛΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στη Λαμία. Το 0-1 ο Καρλίτος στο 55’ με πέναλτι, ισοφάρισε ο Σιέλης στο 59’. Το 1-2 ο Σλίβκα στο 61’, το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 90’ με μακρινό σουτ του Άλχο. Καλύτερη η Λαμία στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα.

Ξεκίνησε τη σεζόν με μέτρια εμφάνιση στο εντός έδρας ματς με τη Λαμία, η ισοπαλία ήταν το περισσότερο που άξιζε με βάση την εμφάνιση του. Καλύτεροι οι Φθιώτες στο πρώτο ημίχρονο, είχαν δοκάρι και πατούσαν πολύ καλύτερα απ’ τον Βόλο. Στο δεύτερο μέρος προηγήθηκαν με πέναλτι (ανύπαρκτο), οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν άμεσα από στατική φάση, αλλά η Λαμία πήρε άμεσα εκ νέου το προβάδισμα. Κρατούσε το 2-1 μέχρι το φινάλε, έδειχνε ικανή να κερδίσει, αλλά ο Νάγκι δέχτηκε ένα γκολ που μπορούσε να αποσοβήσει στο 90’.

“Δεν ήμασταν ξεκάθαροι σε αυτό που θέλαμε να κάνουμε όταν είχαμε την μπάλα και για αυτό δεν βγάζαμε καθαρές επιθέσεις. Η Λαμία έκλεβε μπάλες και έβγαινε στην επίθεση. Πρέπει να είμαστε πιο ουσιαστικοί όταν έχουμε μπάλα. Χρειαζόμαστε ενίσχυση μεσοεπιθετικά. Έχουμε ποιότητα, πετύχαμε δυο γκολ όμορφα, αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω πως δεχθήκαμε δυο τέρματα με πέναλτι και σε μια φάση όπου ήμασταν περισσότεροι στην άμυνά μας”, είπε ο κόουτς Μπράτσος. Η ομάδα του άφησε κακές εντυπώσεις, δεν έδειξε ότι βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με πέρυσι. Πήρε τον εξτρέμ Μαχαίρα, με τη μορφή δανεισμού από την ΑΕΚ. Δεν είναι διαθέσιμος ο δανεικός απ’ τον Παναθηναϊκό, Τρουιγιέ.