*23η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Βόλος – Παναιτωλικός 3-2

*Μόλις μια νίκη έχει ο Βόλος στα τελευταία 10 εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος (1-2-7), δε σκόραρε στα έξι.

*Μόλις δύο νίκες πήρε ο Παναιτωλικός στα τελευταία 14 εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος (2-4-8).

Παναιτωλικός – Βόλος στην Winmasters
winmasters app

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Άδικη ήττα υπέστη ο Παναιτωλικός την περασμένη Κυριακή στο εκτός έδρας ματς κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Έγινε ισορροπημένο παιχνίδι, οι Αρκάδες προηγήθηκαν με ανύπαρκτο πέναλτι, ωστόσο η ομάδα του Αγρινίου ανέβασε στροφές και ισοφάρισε εννέα λεπτά αργότερα. Είχε δύο δοκάρια ο Παναιτωλικός στη συνέχεια, η ισοπαλία ήταν το ελάχιστο που άξιζε, τελικά έφυγε με άδεια χέρια δεχόμενος γκολ στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή στις ήττες έπειτα από τρεις αγωνιστικές (1-2-0), ο Παναιτωλικός έμεινε στους 13 πόντους και παρέμεινε στο +4 απ’ τον Πανιώνιο, είδε τη διαφορά απ’ τις προπορευόμενες ομάδες να αυξάνεται στο +12 (Βόλος και Λαμία). Μεσοβδόμαδα υποδέχτηκε την ΑΕΚ για το Κύπελλο, έπαιξε με αρκετούς βασικούς στην ενδεκάδα, προστάτευσε την έδρα του, παρότι είναι πασιφανές ότι η διοργάνωση δεν αποτελεί προτεραιότητα. Επιστρέφει ο γκολκίπερ Κνετ, ο οποίος τελευταία έχασε τη θέση του απ’ τον νεοαποκτηθέντα Φερνάντεθ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στην ΑΕΚ για το Κύπελλο. Ο Σβάρνας το 0-1 στο 32’, το 1-1 ο Ντάουντα στο 60’.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Στατιστικά

*Έρχεται από 5/8 Under 2.5 στο πρωτάθλημα (δες το στην Winmasters).

*Μετράει 12/22 ΝG στο πρωτάθλημα.

ΒΟΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εξασφάλισε την παραμονή σε μεγάλο βαθμό ο Βόλος με τη νίκη της περασμένης εβδομάδας κόντρα στη Λαμία. Πολλά λάθη απ’ την άμυνα της Λαμίας, θα μπορούσε να έχει δεχτεί γκολ απ’ το πρώτο ημίχρονο, το… μοιραίο τελικά ήρθε στο 49’ απ’ τον Μάντζη, επιθετικά η ομάδα του Μάντζιου δεν είχε τον τρόπο να απειλήσει πέρα απ’ τις στατικές φάσεις. Δίκαιη νίκη για τους Θεσσαλούς, οι οποίοι είχαν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, έκαναν μια μεστή εμφάνιση έπειτα από καιρό.

“Είμαι πολύ χαρούμενους για την πρώτη μου νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα. Την είχαμε ανάγκη για το πλάνο που φτιάχνουμε ενόψει της συνέχειας. Αυτή η νίκη μας βγάζει από ένα μεγάλο μέρος της πίεσης και μας δίνει δύναμη για τη συνέχεια”, είπε ο κόουτς Γκαγιέγο. Επιστροφή στις νίκες έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές (0-1-3), η προηγούμενη ήττα στις 4 Ιανουαρίου κόντρα στον ΟΦΗ (1-2 εκτός). Με 25 πόντους καταλαμβάνει την 12η θέση και είναι στο -3 απ’ τις θέσεις των πλέι-οφ, σήμερα με νίκη θα μπει για τα καλά στη διεκδίκηση της παρουσίας στην πρώτη εξάδα. Επιστρέφουν οι στην αποστολή Κανταμουρό και Μαξ. Με πεντάδα στην άμυνα έπαιξε κόντρα στη Λαμία ο Γκαγιέγο, το ίδιο περιμένουμε και σήμερα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί της Λαμίας. Το γκολ ο Μάντζης στο 49’.