*5η αγωνιστική

*Η Παλμέιρας έχει να χάσει από την Γκρέμιο από το 2019, όταν ηττήθηκε με 1-2 εντός έδρας. Από τότε έπαιξαν έξι παιχνίδια, έφεραν δύο ισοπαλίες και η Παλμέιρας έχει τέσσερις σερί νίκες στη συνέχεια. Ουσιαστικά η Παλμέιρας είναι αήττητη εντός με τον Αμπέλ Φερέιρα στον πάγκο.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΠΑΛΜΕΪΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Η Παλμέιρας κέρδισε με το ευρύ 0-5 εκτός έδρας την Γκοϊάς, αν και το σκορ την κολακεύει εξαιρετικά. Προηγήθηκε με τον Αρτούρ μόλιε στο 10΄, αλλά στο 41’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Και το εκμεταλλεύτηκε, σκοράροντας τέσσερα τέρματα ακόμη στη συνέχεια, με τους Σιντιμάρ (48’ αυτ.), Ραφαέλ Βέιγκα (78’), Έντρικ (83’), Ντουντού (90’).

Η Παλμέιρας επικράτησε με το εντυπωσιακό 0-5 εκτός έδρας της Γκοϊάς, αν και το σκορ είναι εξαιρετικά κολακευτικό, καθώς πέτυχε τέσσερα γκολ με παίκτη περισσότερο, τα τρία στο τελευταίο 15λεπτο. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη της, έβδομη στους εννιά τελευταίους αγώνες που παραμένει αήττητη.

Και έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά την υπεράσπιση του τίτλου της στο εθνικό πρωτάθλημα, αφού διαθέτει πλέον την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας, έχοντας μόνο μία ισοπαλία και τρεις νίκες, ούσα στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Συνεχίζει να έχει τις γνωστές απουσίες των τραυματιών Μουρίλο (ΑΜ), Ατουέστα (ΜΕ), Μάρκος Ρότσα (AM), αλλά έγινε καλά και επιστρέφει ο μέσος Μπρούνο Ταμπάτα, αν και δύσκολα θα πάρει φανέλα βασικού από τον Πορτογάλο τεχνικό της ομάδας, Αμπέλ Φερέιρα.

Παλμέιρας Στατιστικά

*Εχει δύο σερί N/G

*Εχει 9/11 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 8/14 over 2,5 εντός έδρας

ΓΚΡΕΜΙΟ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρέμιο έφερε 3-3 εντός έδρας απέναντι στην Μπραγκαντίνο, δεχόμενη την ισοφάριση από τον Μπόρμπας στις καθυστερήσεις. Είχε καταφέρει να ανοίξει το σκορ με πέναλτι του Κριστάλντο μόλις στο έκτο λεπτό, αλλά ισοφαρίστηκε γρήγορα από τον Ματέους Φερνάντεζ στο 9’, πριν βρεθεί πίσω στο σκορ από γκολ του Εντουάρντο Σάσα στο 53ο λεπτό. Κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει εκ νέου προβάδισμα, με δύο γκολ μέσα σε έξι λεπτά, από τους Σουάρεζ (56’), Εβερτον Γκαλντίνο (62’), πριν δεχθεί την ισοφάριση στο τέλος.

Η Γκρέμιο γκέλαρε στην έδρα της, φέρνοντας 3-3 απέναντι στην Μπραγκαντίνο, αν και άνοιξε το σκορ και φάνηκε κάποια στιγμή να πλησιάζει τη νίκη, ανατρέποντας το εις βάρος της σκορ σε 3-2. Αλλά ισοφαρίστηκε στο τελευταίο λεπτό, φέρνοντας δεύτερη ισοπαλία στους τρεις τελευταίους αγώνες που δεν χάνει.

Γενικώς έχει ξεκινήσει σχετικά μέτρια τη σεζόν, με δύο νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα, ούσα στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα,

Εχει αρκετές απουσίες, οι περισσότερες μακροχρόνιες, λόγω τραυματισμών. Συγκεκριμένα λείπουν οι αμυντικοί Ζερομέλ, Κουιαμπάνιο, Γκουστάβο Μάρτινς, Ζοάο Πέδρο, ο μέσος Πέπε και οι επιθετικοί Ρομπέρτ, Φερέιρα. Ομως επιστρέφει ο αμυντικός Ρεϊνάλντο, ενώ εκτός αποστολής για να ξεκουραστεί έμεινε ο Ουρουγουανός επιθετικός Λουίς Σουάρες.