*Προημιτελικά των πλέι οφ ανόδου στη Σέριε Β. Μονές αναμετρήσεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση. Αν δεν προκύψει νικήτρια ούτε σε αυτή, την πρόκριση παίρνει η ομάδα που τερμάτισε υψηλότερα στην κανονική διάρκεια (Παλέρμο).

*Στην κανονική διάρκεια: Σαμπντόρια – Παλέρμο 1-0, Παλέρμο – Σαμπντόρια 2-2

*Under 2,5 στα 7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΠΑΛΕΡΜΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (1-0) της Σουντιρόλ. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Ντιακιτέ στο 64′. Με δέκα ολοκλήρωσαν οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Νταβί στο 86′.

Επιστρέφοντας στο δρόμο των επιτυχιών μετά από οχτώ αγωνιστικές (0-4-4), η Παλέρμο άλωσε την έδρα της Σουντιρόλ διατηρώντας, παράλληλα, την 6η θέση της κανονικής διάρκειας που της χάρισε το πλεονέκτημα έδρας ενόψει της αποψινής μάχης με τη Σαμπντόρια. Είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από νωρίς, μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και δέχτηκε πίεση στα τελευταία λεπτά, χωρίς ωστόσο οι γηπεδούχοι να καταγράφουν κάποια σπουδαία ευκαιρία.

Οι Σικελοί αγνοούν τη νίκη σε έξι αγωνιστικές στο “Renzo Barbera” (0-3-3), πανηγύρισαν την τελευταία επί της Κόμο (3-0) στις 17 Φεβρουαρίου. Παραμένουν αήττητοι στο εν λόγω γήπεδο σε οχτώ αναμετρήσεις με τη Σαμπντόρια (3-5-0). Διαθέσιμος και πάλι για τον προπονητή Μινιάνι ο Ντι Μαριάνο, νοκ άουτ τέθηκαν οι Νεντελτσεάρου και Κουλιμπαλί. Υπολογίζονται κανονικά και οι Τσεκαρόνι, Βάσιτς, Αουρέλιο και Γκόμες.

ΠΑΛΕΡΜΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-1) της Καταντζάρο. Ο Μπορίνι με πέναλτι έκανε το 1-0 στο 4′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Ολιβέρι (39′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπορίνι (57′, 60′).

Ανεβάζοντας κατακόρυφα ρυθμούς από τις αρχές Μαρτίου, γνωρίζοντας μόλις μία ήττα στις έντεκα τελευταίες αγωνιστικές (επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες) από τη Σουντιρόλ (1-0 εντός) στις 13 Απριλίου, η Σαμπντόρια εξασφάλισε θέση στα πλέι οφ ανόδου της Σέριε Β. Έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την κανονική διάρκεια επικρατώντας στην έδρα της Καταντζάρο, σε μία αναμέτρηση που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Απόλυτος πρωταγωνιστής των “μπλουτσερκιάτι” ο Μπορίνι με το χατ-τρικ που πέτυχε, έφτασε συνολικά τα εννέα γκολ σε 22 συμμετοχές. Παραμένουν αήττητοι σε επτά εκτός έδρας αγωνιστικές (5-2-0), πανηγύρισαν για τελευταία φορά το “τρίποντο” στην έδρα της Παλέρμο στις 11 Μαΐου 2008 (2-0). Κανονικά στην αποστολή για λόγους ψυχολογίας Μούρου και Τζιρέλι, δεν υπολογίζονται ακόμα αγωνιστικά λόγω ενοχλήσεων. Νοκ άουτ και ο Πεδρόλα για τον προπονητή Πίρλο.