*10η αγωνιστική.

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Μόλις μια νίκη πήρε η Βαγιαδολίδ στα τελευταία εφτά ματς κόντρα στη Γρανάδα ανεξαρτήτως έδρας (1-2-4).

*Από 4/7 μεταξύ τους Under 2.5 έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Γρανάδα – Βαγιαδολίδ στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΓΡΑΝΑΔΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Χρειαζόταν τη διακοπή για παραπάνω από έναν λόγους η Γρανάδα, ο βασικότερος ήταν για να δώσει χρόνο σε τραυματίας και… κορωνοϊόπληκτους. Στην τελευταία της υποχρέωση έχασε δίκαια εκτός έδρας απ’ την εξαιρετική Σοσιεδάδ, σε ματς που δεν μπήκε ποτέ στη διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος. Το τελικό 2-0 ήταν πολύ λίγο για να καταδείξει την πραγματική εικόνα της αναμέτρησης, η Σοσιεδάδ ήταν ανώτερη απ’ την αρχή ως το φινάλε, σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο από στατική φάση και πέναλτι, ωστόσο είχε φάσεις και σε κανονική ροή αγώνα. Έχασε πέναλτι στο φινάλε η Γρανάδα, που δεν άξιζε τίποτα όμως με βάση την εμφάνιση της.

Επιστροφή στις ήττες έπειτα από οκτώ ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις (5-3-0), ήταν αήττητη για τέσσερις αγωνιστικές (2-2-0), με 14 πόντους τη βρίσκουμε στην πέμπτη θέση. Ανάρρωσε ο κόουτς Μαρτίνεθ, όπως επίσης και ο μέσος Πουέρτας, εξέτισε και είναι διαθέσιμος ο μέσος Γκοναλόν, υπολογίζονται επίσης οι Βαγιέχο και Σολδάδο. Εξαιρετική εντός έδρας η Γρανάδα, μετράει ρεκόρ 3-1-0 στην Πριμέρα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 κόντρα στη Σοσιεδάδ. Ο Μονρεάλ στο 22’ το 1-0, το 2-0 ήρθε στο 27’ με πέναλτι του Ογιαρθάμπαλ πέντε λεπτά αργότερα. Έχασε πέναλτι ο Γουίλιαν Ζοσέ στο 54’, έχασε πέναλτι και ο Ματσίς στις καθυστερήσεις για τη Γρανάδα. Με δέκα παίκτες απ’ το 86’ η Σοσιεδάδ.

ΓΡΑΝΑΔΑ Στατιστικά

*Under 2.5 στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Goalbet).

*Κράτησε το μηδέν στα 4/7 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Goalbet +21 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ ΑΝΑΛΥΣΗ

Είναι απ’ τις απογοητεύσεις της μέχρι τώρα σεζόν, γίνεται συζήτηση για τον προπονητή της, ωστόσο το θετικό είναι ότι έρχεται απ’ την πρώτη νίκη της χρονιάς. Επικράτησε την περασμένη αγωνιστική με 2-1 εντός έδρας της Μπιλμπάο, σε ματς που περισσότερο εκμεταλλεύτηκε τα «δώρα» του αντιπάλου, παρά έκανε μια καλή εμφάνιση. Ήταν αυτή που έπρεπε στο κομμάτι της εκτέλεσης, διαχειρίστηκε αρκετά καλά το προβάδισμα της και νίκησε δίκαια. Έβγαλε ωριμότητα και εμπειρία, στοιχεία που της είχαν λείψει σε προηγούμενα παιχνίδια.

Ήταν το πρώτο «τρίποντο» της σεζόν για τη Βαγιαδολίδ, το πήρε σε μια στιγμή που το χρειαζόταν πολύ ο κόουτς Σέρχιο, για το μέλλον του οποίου έχουν γραφτεί πάρα πολλά. Προς το παρόν πήρε «ανάσα» και ατενίζει την πορεία του με περισσότερη αισιοδοξία. Στο 1-3-5 το ρεκόρ της ομάδας του, τη φέρνει στις θέσεις του υποβιβασμού. Επιστρέφει ο Χάβι Σάντσεθ (Αμυντικός, 4), νέο πρόβλημα ο αριστερός μπακ Γκαρνέρο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Μπιλμπάο. Ο Ορεγιάνα με πέναλτι το 1-0 στο 19’, το 2-0 έκανε ο Μαρανιάο στο 48’. Μείωσε ο Γουίλιαμς με πέναλτι στο 86’.