25η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Σερκλ Μπριζ – Λέουβεν 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΛΕΟΥΒΕΝ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 2-1 εκτός έδρας, από τη Σερένγκ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 5’ ο Ποατί σκόραρε για το 1-0 και στο 37’ ο Ρίκα ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 85’ ο Λεπουάν πέτυχε δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λέουβεν δεν έχει βγάλει σταθερότητα στην εικόνα της το τελευταίο διάστημα, τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, της έχει κοστίσει πολύτιμους βαθμούς. Προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα με αντίπαλο τη Σερένγκ (2-1) η οποία ήταν η δεύτερη στα πρόσφατα τέσσερα ματς στη Jupiler League. Χωρίς νίκη σε αυτό το διάστημα, την έριξαν στο δεύτερο μισό της κατάταξης, αλλά είναι πολύ πιο κοντά στην εξάδα παρά στην επικίνδυνη ζώνη και δεν ανησυχεί. Μοναδική επιτυχία σε πέντε παιχνίδια είναι το 1-2 κόντρα στη Βέστερλο, εκτός έδρας. Έκανε ντεμπούτο ο νεοφερμένος επιθετικός Μάι Τραορέ, ως αλλαγή, έπαιξε για λίγο περισσότερα από 10 λεπτά στο φινάλε. Αναφορικά με την αποστολή, παραμένει εκτός ο τραυματίας Μάρτενς.

Λέουβεν Στατιστικά

*8/10 ματς τελευταία έληξαν με goal/goal

*7/10 αναμετρήσεις έληξαν με “2-3 γκολ”

*Δέχεται γκολ σε 9/11 ματς εντός έδρας

ΣΕΡΚΛ ΜΠΡΙΖ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Σταντάρ Λιέγης, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και έμειναν στο μηδέν. Στο 81’ ο Ζίνκερναγκελ με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε για το 0-1, όμως στο 90+1’ ο Ουέντα ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σερκλ Μπριζ κατάφερε να αποφύγει την ήττα στο ματς εντός έδρας, με αντίπαλο τη Σταντάρ Λιέγης (1-1), χάρις σε ένα πολύ ωραίο τέρμα του Ουέντα στις καθυστερήσεις. Συμπλήρωσε τέσσερις αναμετρήσεις χωρίς ήττα, με απολογισμό σε αυτό το διάστημα, δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Πανηγύρισε μια σπουδαία επιτυχία νωρίτερα, καθώς επικράτησε της Γάνδης εντός έδρας, με σκορ 3-2, πετυχαίνοντας γκολ και πάλι στον έξτρα χρόνο των καθυστερήσεων. Εξακολουθεί να βρίσκεται προ των πυλών της οκτάδας των πλέι οφ Ευρώπης, θα δώσει μάχη έως το φινάλε της σεζόν. Στο αγωνιστικό σκέλος, παραμένουν εκτός δράσης εξαιτίας τραυματισμών οι Βελκόφσκι, Ούτκους, Μιανγκέ Σόουζα και ντα Σίλβα. Κάρτες ο Ντάλαντ.