*Φάση των “16” στο κύπελλο Κύπρου. Πρόκειται για μονή αναμέτρηση και σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εάν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Αήττητη η Πάφος στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, μετρώντας δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Ομόνοιας 29ης Μαΐου, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Ασημένο (2′) και Τριάνα (22′), δεχόμενος απλά τη μείωση στο 80ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, μετά και την ήττα με 0-1 κόντρα στην ΠΑΕΕΚ. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου φιλοξενήθηκε από την Ομόνοια 29ης Μαΐου, της οποίας και επικράτησε με 1-2 στο μεταξύ τους ντέρμπι για τη δεύτερη κατηγορία. Πήρε σαφές προβάδισμα μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου, για να δεχθεί απλά τη μείωση προς το φινάλε.

Μόνη δεύτερη πλέον στην κατάταξη και στο -3 από την πρωτοπόρο Ένωση Παραλιμνίου, μετά από 15 αγωνιστικές. Επικράτησε μια φορά στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (1-1-3). Στον προηγούμενο γύρο, συνέτριψε με 4-1 την Καρμιώτισσα και πήρε την πρόκριση. Χωρίς άγχος στο σημερινό παιχνίδι, από τη στιγμή που πρωταρχικός στόχος είναι η επιστροφή στη μεγάλη κατηγορία.

Ολυμπιακός Λευκωσίας Στατιστικά

*2-3 Goals τα 7/9 τελευταία παιχνίδια.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΠΑΦΟΣ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 επί της ΑΕΖ Ζακακίου, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Βαλακάρι (21′), Τάνκοβιτς (58′), Νταλίνια (73′) και Μπρούνο (90’+1). Με δέκα παίκτες έμειναν οι φιλοξενούμενοι στο 89ο λεπτό.

Όπως ο σημερινός της αντίπαλος, έτσι και η Πάφος κατάφερε να πανηγυρίσει και πάλι τη νίκη, μετά και την απρόσμενη ήττα από τη Δόξα Κατωκοπιάς (1-0). Την Κυριακή, η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο υποδέχθηκε την ΑΕΖ Ζακακίου, την οποία και συνέτριψε με 4-0, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρηση, ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στα μέσα του ημιχρόνου. Προσπάθησαν να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, άφησαν όμως χώρους, τους οποίους εκμεταλλεύτηκε η Πάφος για να βρει ακόμη τρεις φορές δίχτυα και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη επικράτηση της.

Τρίτη νίκη στις τέσσερις τελευταίες στροφές, οπότε και μοιράζεται την τρίτη θέση με τον Άρη Λεμεσού και την Ομόνοια. Πήρε το διπλό στις 5/7 πιο πρόσφατες εξόδους της (5-0-2). Ρίχνεται για πρώτη φορά στη μάχη του φετινού κυπέλλου, με τον Ισπανό τεχνικό να ετοιμάζει αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Αποχώρησε με πρόβλημα ο Μουσταφά Ναμ κόντρα στην ΑΕΖ.