*Η αναμέτρηση διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών, μετά και τα μέτρα της κυβέρνησης.

*Στον πρώτο γύρο: Κηφισιά – ΟΦΗ 0-0

*Στο κύπελλο: ΟΦΗ – Κηφισιά 3-1, Κηφισιά – ΟΦΗ 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΟΦΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τον Παναιτωλικό, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (38′, 59′) και παρότι μείωσε με τον Λεγιά στο 72ο λεπτό, δέχθηκε και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Αρνητικά εξελίσσεται η χρονιά για τον ΟΦΗ, ο οποίος έρχεται από τρεις σερί ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Πέπε Μελ φιλοξενήθηκε από τον Παναιτωλικό, στη ρεβάνς της ήττα με 1-2 για τα προημιτελικά του κυπέλλου, από τον οποίο ηττήθηκε και πάλι, αυτή τη φορά με 3-1 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Είχε τον έλεγχο για περίπου ένα μισάωρο αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάτι, σταδιακά είδε τον αντίπαλο να ανεβαίνει και να έχει αρχικά δοκάρι, πριν πάρει τα ηνία προς το φινάλε του ημιχρόνου. Αντίστοιχη η εικόνα και μετά την ανάπαυλα, ο ΟΦΗ προσπαθούσε να ανοίξει την άμυνα των γηπεδούχων, αλλά μέσω αντεπίθεσης δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Δεν τα παράτησε όμως, συνέχισε το παιχνίδι του και έστω και προσωρινά κατάφερε να μειώσει, με τον Ισεκά Λεγιά να σκοράρει στο ντεμπούτο του. Πήρε ψυχολογία ο ΟΦΗ και προσπάθησε για την ισοφάριση, τα βρήκε σκούρα όμως και στις καθυστερήσεις δέχθηκε και τρίτο τέρμα.

“Είναι πολύ περίπλοκο να κερδίσουμε ένα παιχνίδι αν δεν βάλουμε γκολ. Η ομάδα προσπαθεί, πιστεύω ότι παίζει καλά, δημιουργεί ευκαιρίες για γκολ όμως στο πρωτάθλημα έχουμε βάλει μόνο 16 γκολ”, δήλωσε ο κόουτς Μελ.

Ενδιάμεσα, είχε γνωρίσει το βαρύ 3-0 από την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα, χάνοντας ακόμη περισσότερο έδαφος στη μάχη για πιθανή συμμετοχή στα πλέι οφ. Επικράτησε μια φορά στα έξι πιο πρόσφατα εντός του στη διοργάνωση, στα οποία είχε ακόμη τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες.

Έβαλε λεφτά στα ταμεία με τις πωλήσεις του Τριαντάφυλλου Πασαλίδη (αμυντικός) και του Νουά Ντίκο (επιθετικός), σε Σαλερνιτάνα και Παρί, αντίστοιχα. Παράλληλα, ήρθε σε συμφωνία με τον Ισπανό επιθετικό Χεσούς Χιμένεθ από τη Ντάλας.

ΟΦΗ Στατιστικά

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΚΗΦΙΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τον Άρη, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 16ο λεπτό.

Μακριά από τις επιτυχίες είναι εδώ και έξι αναμετρήσεις η Κηφισιά, με μια ισοπαλία και πέντε ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε τον Άρη, κόντρα στον οποίο έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Σε γενικές γραμμές κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλο της και αν ήταν λιγάκι πιο εύστοχη στις ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν θα μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο. Βρέθηκε πίσω από νωρίς, όποτε χρειάστηκε την κράτησε στο ματς ο Αναγνωστόπουλος, ενώ παρότι βρήκε δίχτυα με τον Σολόα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, είδε το τέρμα να ακυρώνεται καθώς είχε προηγηθεί οφσάιντ.

Τρίτη διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα, μετά και από εκείνες κόντρα σε Ολυμπιακό (2-3 εντός) και Λαμία (4-1 εκτός), γεγονός που έφερε την απομάκρυνση του Δανού Ντέιβιντ Νίλσεν από την τεχνική ηγεσία, μετά από 1,5 μήνα. Αντικαταστάτης του είναι και επίσημα πλέον ο Κώστας Μπράτσος, που είχε αποχωρήσει τον περασμένο Νοέμβριο από το Βόλο.

Σταθερά στην τελευταία θέση η Κηφισιά, με δώδεκα βαθμούς μέχρι τώρα, όσους έχει και ο ΠΑΣ Γιάννινα. Αγνοεί το διπλό σε εννέα φετινές εξόδους, στις οποίες και είχε δυο ισοπαλίες και επτά ήττες.

Αρκετά δραστήρια στο φινάλε της μεταγραφικής περιόδου. Αποχώρησαν ως ελεύθεροι οι Λούμορ και Ιπαλίμπο, ενώ έδωσε δανεικό στα Χανιά τον Νίκο Πέιο. Την ίδια ώρα, απέκτησε τους Ντάριο Κανάτζιγια (αμυντικός μέσος από Ζρίνσκι), Τζόναθαν Μενέντες (εξτρέμ από Άρη) και Ντούσαν Γιόβαντσιτς (αμυντικός μέσος, δανεικός από Αστάνα).