*Δεύτερο ματς για τα πλέι-οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, θα ακολουθήσουν παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στο πρώτο ματς: Μπέτις – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-1.

*2/3 ισοπαλίες μετρά η Μπέτις κόντρα σε ομάδες της Κροατίας, αμφότερες κόντρα στη Ριέκα.

*Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ έχει μόλις τρεις νίκες σε 15 ματς κόντρα σε ομάδες της Ισπανίας (3-1-11)!

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί της Βαραζντίν για το πρωτάθλημα. Το γκολ ο Πέτκοβιτς με πέναλτι στο 18’, έχασε πέναλτι στο 80’ ο αντίπαλος.

Πήρε τεράστια νίκη την περασμένη εβδομάδα στο εκτός έδρας ματς με την Μπέτις, την πρώτη της ιστορίας της επί ισπανικού εδάφους. Αμύνθηκε εξαιρετικά σ’ ολόκληρη την αναμέτρηση, απενεργοποίησε τον αντίπαλο στον απόλυτο βαθμό, βρήκε το γκολ στο 75’ με πέναλτι του Πέτκοβιτς. Η Μπέτις πίεσε πολύ στα τελευταία λεπτά, είχε δοκάρι σε φάουλ του Φεκίρ, έβγαλε κάποιες ακόμη φάσεις μετά από γεμίσματα, δεν άξιζε κάτι απ’ το ματς.

Ακολούθησε το εντός έδρας 1-0 επί της Βαραζντίν για το πρωτάθλημα, νίκη που ήρθε αρκετά δύσκολα. Το γκολ σημειώθηκε ξανά με πέναλτι του Πέτκοβιτς, η Ντιναμό είχε ευκαιρίες και μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς, δεν το έκανε και παραλίγο να το «πληρώσει», στο 80’ ο αντίπαλος έχασε πέναλτι.

Ήταν το έκτο ματς μετά τη χειμερινή διακοπή, πήρε τέταρτη νίκη στα τελευταία πέντε ματς, τρίτη στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές, αρχίζει να δίνει απαντήσεις και να κερδίζει θετικά σχόλια, παρότι νωρίτερα μέσα στη χρονιά δέχτηκε έντονη κριτική. Ανέβηκε στους 44 πόντους και είναι τρίτη στη βαθμολογία, στο -6 απ’ την κορυφή, αλλά με παιχνίδι λιγότερο. Δεν αναφέρθηκαν νέες απουσίες.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 5/6 ΝG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 4/5 Under 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΜΠΕΤΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στην Αλαβές. Μετριότατη εμφάνιση για την Μπέτις, ελάχιστες οι πραγματικά καλές στιγμές της.

Πέρασε δύσκολη εβδομάδα, την Πέμπτη υπέστη εντός έδρας ήττα σοκ απ’ την Ντιναμό Ζάγκρεμπ και την Κυριακή έμεινε στο εντός έδρας 0-0 με την Αλαβές. Κόντρα στην τελευταία είχε τον πρώτο λόγο σ’ ολόκληρο το 90λεπτο, υψηλά ποσοστά κατοχής, αλλά από ουσία το απόλυτο τίποτα. Δεν κατάφερε να βρει διαδρόμους, οτιδήποτε κι αν δοκίμασε δεν έπιασε και μοιραία αναλώθηκε σε σπασμωδικές κινήσεις. Ελάχιστες οι πραγματικά καλές στιγμές της, θα μπορούσε να έχει πάρει το ματς αν έκανε γκολ σε κάποια εξ αυτών, αλλά η εικόνα της ήταν προβληματική.

Ακόμη πιο προβληματική ήταν η εικόνα της την Πέμπτη στο ματς με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, εκεί δημιουργικά πήρε πολύ κακό βαθμό. Απ’ τις χειρότερες φετινές εμφανίσεις της στην Ευρώπη, δεν είχε τρόπους να διασπάσει την άμυνα των Κροατών, που βρήκαν απ’ το πουθενά ένα πέναλτι για να πάρουν το ματς. Κάπως έτσι, η Μπέτις έμεινε χωρίς νίκη για τρίτη φορά στα τελευταία τέσσερα ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις, με 39 πόντους είναι 7η στη βαθμολογία, στο -1 απ’ τη Σοσιεδάδ. Έκανε ντεμπούτο ο Μπακαμπού, σήμερα είναι διαθέσιμος. Αρκετές οι απουσίες.