*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Ρέιντζερς-Νταντί Γιουνάιτεντ 2-1.

Δείτε τα Προγνωστικά Σκωτίας

ΝΤΑΝΤΙ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Σεντ Τζόνστον με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Βατ στο 81’.

Αρκετά καλή εμφάνιση και δεύτερη σερί νίκη για τη Νταντί Γιουνάιτεντ. Είχε κατά κύριο λόγο τον έλεγχο στο ματς, δημιούργησε ευκαιρίες, όμως ελάχιστες από αυτές απείλησαν την αντίπαλη εστία, καταφέρνοντας παρ’ όλα αυτά να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Αμυντικά δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα, αφού οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά άστοχοι στη τελική τους προσπάθεια, διατηρώντας σχετικά εύκολα το μηδέν παθητικό.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί που έχει δημιουργήσει θέλει ιδανικά να δώσει, όμως το έργο της σήμερα αναμένεται ιδιαίτερα δύσκολο. Ανεβασμένη μετά τη διακοπή του Μουντιάλ, παραμένει αήττητη σε αυτές τις πρώτες τρεις αγωνιστικές του πρωταθλήματος, έχοντας καταφέρει να βρει δίχτυα σε όλες, ενώ παράλληλα δείχνει αρκετά βελτιωμένη στο αμυντικό της κομμάτι. Προφανώς σήμερα θα δεχθεί έντονη πίεση από τους φιλοξενούμενους και το γνωρίζει καλά αυτό, όμως έχει δείξει σε αρκετές περιπτώσεις φέτος πως εντός έδρας παίζει καλύτερα και πως είναι πιο μαχητική και σκληροτράχηλη, δυσκολεύοντας σχεδόν κάθε αντίπαλο.

Νταντί Γιουνάιτεντ Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 πρόσφατα ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια.

ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Σέλτικ με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μαέντα στο 5’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Κεντ στο 47’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Ταβερνιέρ με πέναλτι στο 53’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φουρουχάσι στο 88’.

Δεν κατάφερε να μειώσει την απόσταση από την κορυφή η Ρέιντζερς παρά το γεγονός ότι ήταν καλύτερη στο ματς. Μπήκε νωθρά και το πλήρωσε από τα πρώτα κιόλας λεπτά, μένοντας πίσω στο σκορ, όμως στη συνέχεια είχε τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε στα πρώτα δέκα λεπτά της επανάληψης να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα κυλήσει εν τέλη υπέρ της, όμως οι φιλοξενούμενοι πίεσαν έντονα στα τελευταία λεπτά και κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.

Μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα θα χρειαστεί στο αμυντικό της κομμάτι από εδώ και πέρα, προκειμένου να μην αντιμετωπίσει παρόμοιες καταστάσεις στις αναμετρήσεις της. Παρά το γεγονός ότι «τρέχει» αήττητο σερί από την επανέναρξη του πρωταθλήματος, η εικόνα της αμυντικά είναι πολύ χειρότερη, αφού σπανίως πλέον διατηρεί ανέπαφη την εστία της, με αποτέλεσμα αυτό να της έχει στοιχίσει πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνει για να μειώσει την απόστασή της από την πρωτοπόρο Σέλτικ. Μετά την αποτυχία της να το πετύχει την προηγούμενη αγωνιστική, τα περιθώρια στενεύουν, αφού τα πλέι-οφ ολοένα και πλησιάζουν, με την αντίπαλό της να μην στραβοπατά προς το παρόν πουθενά.