*22η αγωνιστική (τελευταία κανονικής διάρκειας)

*Έχει εξασφαλίσει τη θέση της στα πλέι οφ η Νόρντζελαντ, μέσω των πλέι άουτ θα συνεχίσει η Ράντερς.

*Αήττητη η Νόρντζελαντ στα έξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Ράντερς, μετρώντας τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες.

*Στον πρώτο γύρο: Ράντερς – Νόρντζελαντ 0-5

ΝΟΡΝΤΖΕΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Χβίντορβε, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα με τον Χάρντερ στο 18ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση με αυτογκόλ του Κίαν Χάνσεν στο 48′, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο 69′ με τον Ίνγκβαρτσεν.

Η Νορτζέλαντ κέρδισε με 1-2 εκτός έδρας την Χβιντόρβε, με μεγάλη δόση τύχης, αφού η αντίπαλος της άξιζε κάτι περισσότερο. Αλλά γι’ αυτήν ήταν η τρίτη νικη στα τέσσερα παιχνίδια που έχει δώσει μετά την επανέναρξη της σεζόν, έχοντας χάσει μόνο από την Κοπεγχάγη εκτός έδρας!

Στο γήπεδό της φέτος παρουσιάζεται πάρα πολύ δυνατή, έχοντας χάσει μόνο από την Οντένσε, με 14 νίκες σε 16 αναμετρήσεις που έχει δώσει στην έδρα της.

Είναι στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πινακά, αλλά απέχει τους ίδιους βαθμούς, εννά για την ακρίβεια από την κορυφή και από την ζώνη του υποβιβσμού.

Νόρντζελαντ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΑΝΤΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Μίντιλαντ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 25ο λεπτό.

Η Ράντερς ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από τη Μίντιλαντ, δεύτερη σερί ήττα, πάλι χωρίς να καταφέρει να σκοράρει. Μετά λοιπόν από δύο νίκες, ακριβώς με την επανέναρξη του πρωταθλήματος, ακολούθησαν δύο σερί ήττες.

Η αλήθεια είναι πώς από τις νίκες της φαινόταν πως θα έχει προβλήματα, τα οποία εμφανίσ;τηκαν με τις ήττες που ακολούθησαν στα επόμενα δύο παιχνίδια.