* 14η αγωνιστική

* Αήττητη η Μποέμιανς στα 6 τελευταία μεταξύ τους (4-2-0).

* Στον 1ο γύρο (01/04): Γκάλγουεϊ – Μποέμιανς 0-2

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Σάμροκ Ρόβερς. Ο Πίσζεκ (23’) άνοιξε το σκορ για την Μποέμιανς και ο Κένι (42’) ισοφάρισε για τους Ρόβερς.

Υπήρξε αντίδραση από τους “μπος” μετά την οικτρή εμφάνιση στην Νταντάλκ (2-0), την Παρασκευή κοίταξαν στα μάτια τους πρωταθλητές και με τη “μοιρασιά” διατηρήθηκαν στο -6 από την κορυφή με παιχνίδι λιγότερο.

Με χαμένο τετ α τετ των Ρόβερς ξεκίνησε το ντέρμπι, ακολούθως απείλησε η Μποέμιανς σε στατικά, πριν ανοίξει το σκορ εκμεταλλευόμενη ανισορροπία στην αντίπαλη άμυνα μετά από βολέ του κίπερ. Άγγιξε το δεύτερο γκολ με κάθετο παιχνίδι, αλλά στο κλείσιμο του ημιχρόνου εκτέθηκε η άμυνά της για την ισοφάριση των Ρόβερς, κόντρα στην ροή του ματς.

Αφεντικό στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι (70% κατοχή, 1-9 τελικές), ξόδεψαν τρεις καλές στιγμές για να φέρουν τούμπα το ντέρμπι.

Επέστρεψε στο ντέρμπι ο αρχηγός Φλόρες (μέσος), αλλά χτύπησε ο παρτενέρ στα χαφ ΜακΜάνους και δεν προλαβαίνει. Σταθερα εκτός οι Μπάκλεϊ (μέσος), Κόργουολ (στόπερ).

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ντέρι Σίτι.

3η διαδοχική ισοπαλία για τη νεοφερμένη της κατηγορίας, επιβεβαίωσε σε ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι ότι έχει την καλύτερη αμυντική λειτουργία στη λιγκα, κρατώντας στο μηδέν και την ποιοτική Ντέρι. Κράτησε ανέπαφη εστία για 4η φορά στα 5 τελευταία παιχνίδια της και πόντο-πόντο πήγε στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Ντέρι είχε την επιθετική πρωτοβουλία στο ματς (69% κατοχή), αλλά όχι καθαρή ευκαιρία μέχρι το 88ο λεπτό. Τότε ξόδεψε πλάγιο τετ α τετ και είχε δοκάρι σε ποιοτικό σουτ εκτός περιοχής. Λιγοστές οι τελικές (6-6) συνολικά στο παιχνίδι, στο ξεκίνημά του είχε τη μεγάλη της στιγμή (δοκάρι) σε στατικό η Γκάλγουεϊ.

Επιστρέφει από τιμωρία ο σημαντικός Σλέβιν (στόπερ), γύρισε στο προηγούμενο, αλλά δεν αγωνίστηκε ο Μπάκλεϊ (στόπερ). Ερωτηματικό ο Ντόνελον (αρ. μπακ) που αποχώρησε με ενοχλήσεις την Παρασκευή, παραμένει εκτός ο Χόργκαν στην άμυνα.