*Ημιτελικά των ευρωπαϊκών πλέι οφ, με έπαθλο ένα εισιτήριο για τον 2ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ. Μονή αναμέτρηση. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στα τελικά τη Χάρτμπεργκ.

*Σε προηγούμενους γύρους: Αούστρια Βιέννης – Βόλφσμπεργκερ 0-0, Βόλφσμπεργκερ – Αούστρια Βιέννης 1-0, Βόλφσμπεργκερ – Αούστρια Βιέννης 0-1, Αούστρια Βιέννης – Βόλφσμπεργκερ 0-4

*Η Βόλφσμπεργκερ κράτησε το μηδέν στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-1) της Τιρόλ. Ο Μπάχερ άνοιξε το σκορ στο 45+3′ για τους φιλοξενούμενους. Τα δεδομένα ανέτρεψαν οι Μποακί (48′), Πίσινγκερ (57′) και Όμιτς (90+1′). Με εννέα ολοκλήρωσε η Τιρόλ (70′ Στέϊσκαλ, 84′ Κρόνμπεργκερ).

Παρά το απογοητευτικό πρώτο ημίχρονο που πραγματοποίησε, στο οποίο είχε 34% κατοχή μπάλας και μηδέν (!!) ευκαιρίες, η Βόλφσμπεργκερ κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα που είχαν δημιουργηθεί στο δεύτερο με αντίπαλο την Τιρόλ. Παράλληλα εξασφάλισε την πρώτη θέση των πλέι άουτ που της χάρισε πλεονέκτημα έδρας ενόψει της αποψινής αναμέτρησης με την Αούστρια Βιέννης.

Τρίτη σερί νίκη για το συγκρότημα του Σμιντ που γνώρισε μόλις μία ήττα σε έξι αναμετρήσεις από την Μπλάου Βάις Λιντζ (τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία). Στις πέντε τελευταίες που αντιμετώπισε την Αούστρια Βιέννης έχει απολογισμό 3-1-1 ανεξαρτήτως έδρας. “Βρισκόμαστε σε εξαιρετική κατάσταση, κάτι που δείξαμε στο δεύτερο ημίχρονο με την Τιρόλ. Θα τα δώσουμε όλα για την ευρωπαϊκή έξοδο”, ανέφερε ο προπονητής Σμιντ.

ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε το μηδέν στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Μπλάου Βάις Λιντζ. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Φιτζ (12′ πεν.) και Σμιντ (54′), μείωσε ο Πιρκλ στο 78′.

Τέλος στο αρνητικό σερί τεσσάρων αγωνιστικών (0-1-3) που, ουσιαστικά, της στέρησε την πρωτιά στα πλέι άουτ έβαλε η Αούστρια Βιέννης στο ντεμπούτο του υπηρεσιακού προπονητή Βέγκλαϊτνερ. Πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο με την Μπλάου Βάις Λιντζ καταγράφοντας 15 ευκαιρίες, επτά από τις οποίες βρήκαν στόχο. “Καθάρισε” λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου, δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα από τη μείωση του σκορ.

Στις τέσσερις τελευταίες επισκέψεις τους στην έδρα της Βόλφσμπεργκερ οι πρωτευουσιάνοι έχουν απολογισμό 2-1-1: Δέχτηκαν γκολ στις τρεις και σκόραραν σε ισάριθμες. “Δείξαμε τι μπορούμε να πετύχουμε με την Μπλάου Βάις Λιντζ. Είμαι χαρούμενος από την ατμόσφαιρα που επικρατεί στην ομάδα”, είπε ο υπηρεσιακός προπονητής Βέγκλαϊτνερ. Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή των Λούκας Γκαλβάο και Μάρτινς.