*10η αγωνιστική

*Έξι σερί G/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Το παιχνίδι διεξάγεται στην Φλοριανόπολις σε ουδέτερη έδρα

ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Η Ιντερνασιονάλ έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Βιτόρια Μπαϊα, με γκολ που δέχθηκε από πέναλτι του Βάγκνερ Λεονάρντο στις καθυστερήσεις. Νωρίτερα είχε βρεθεί να χάνει από τέρμα του Γουίλιαν Ολιβέιρα στο 8’, πριν ισοφαρίσει με τον Γουέσλεϊ στο 82ο λεπτό.

Η Ιντερνασιονάλ έχασε με 2-1 εκτός έδρας από την Βιτόρια Μπαϊα, με ένα γκολ που δέχθηκε προς τα τελευταία λεπτά και ενώ είχε καταφέρει να ισοφαρίσει, δείχνοντας ικανή να αποφύγει την ήττα.

Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από τέσσερα παιχνίδια και τρεις νίκες σε αυτά, αλλά δεύτερο συνεχόμενο που δεν κερδίζει. Αλλά και η πρώτη ήττα της εκτός, έπειτα από τρεις σερί νίκες, ενώ έχει 10 συνολικά σε 16 αναμετρήσεις πλέον το 2024, με μόλις τρεις ήττες στο ίδιο διάστημα. Κάτι που παίζει ρόλο αυτή την εποχή, όπου ουσιαστικά όλα τα παιχνίδια της είναι εκτός έδρας, ακόμη και σαν γηπεδούχος, όπως σήμερα.

Μπορεί να βρίσκεται οριακά στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα στο εθνικό πρωτάθλημα, αλλά είναι και αυτή μία από τις ομάδες με τα λιγότερα παιχνίδια.

Ιντερνασιονάλ Στατιστικά

*4/5 αγώνες με N/G και under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*7/13 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Η Κορίνθιανς έφερε 2-2 εντός έδρας με την Σάο Πάουλο, παρόλο που βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από τα τέρματα των Λούκας Μόουρα (4’), Κακά (41’ αυτ.). Ισοφάρισε και τις δύο, με τους Ιγκόρ Κορονάντο (31’), Γκουστάβο Σίλβα (45’), ενώ άντεξε στο τέλος, αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο για περίπου 15 λεπτά.

Η Κορίνθιανς έμεινε στο 2-2 εντός έδρας με την Σάο Πάουλο, ισοφαρίζοντας δύο φορές την αντίπαλο της. Και αυτή ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία της, με ίδιο σκορ μάλιστα!

Η προηγούμενη ήταν μακριά από την έδρα της, και αποτελεί τον μοναδικό βαθμό που έχει πάρει ως τώρα στο πρωτάθλημα εκτός, ενώ γενικώς δεν κερδίζει στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές του εθνικού πρωταθλήματος.

Παραμένει εκτός ζώνης υποβιβασμού, στην τελευταία θέση παραμονής, στο +1 από αυτήν, έχοντας γενικότερα πρόβλημα στο σκοράρισμα, πέραν των δύο τελευταίων αγώνων όπου σκόραρε τέσσερα γκολ.