11η αγωνιστική

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΝΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Κλερμόν, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Μπουνταουί στο 74ο λεπτό.

Αήττητη συνεχίζει μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα η Νις, έχοντας έξι νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Φραντσέσκο Φαριόλι φιλοξενήθηκε από την Κλερμόν, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1.

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ανωτερότητα και τον επιθετικό της μονόλογο, ώστε να πάρει προβάδισμα μέχρι το φινάλε αυτού. Αποκορυφώμα, το χαμένο πέναλτι του Λαμπόρντ στο 37ο λεπτό, ο οποίος έστειλε τη μπάλα ψηλά. Το γεγονός ότι δεν σκόραρε, έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλο της να πάρει μέτρα στο δεύτερο ημίχρονο και να έχει τις δικές της φάσεις. Δεν το “πλήρωσε” όμως και προς το φινάλε κατάφερε να βρει δίχτυα και να αποφύγει την απώλεια.

Τρίτη σερί νίκη, μετά και από εκείνες κόντρα σε Μετς (0-1 εκτός) και Μαρσέιγ (1-0 εντός), ενώ για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της. Στις δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες ο εντός έδρας απολογισμός της, δεχόμενη μόλις ένα τέρμα.

“Η Ρεν είναι μια ομάδα με αρκετές ομοιότητες με μας. Της αρέσει να πιέζει ψηλά, διαθέτει παίκτες με ποιότητα στην επίθεση της, παίκτες που του “χτίζουν” το παιχνίδι από πίσω. Είναι αρκετά επικίνδυνη με τον τρόπο που αγωνίζεται και έχει πάρει αρκετά θετικά αποτελέσματα μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο Ιταλός τεχνικός.

Νις Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 23′ με τον Τρουφέ, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 81ο λεπτό.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι στο πρωτάθλημα η Ρεν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό υποδέχθηκε τη Στρασμπούργκ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Αποτέλεσμα που την αδικεί, δεδομένης και της εμφάνισης που πραγματοποίησε. Με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στα μέσα του ημιχρόνου. Είχε ευκαιρίες στη συνέχεια για να “τελειώσει” το ματς, δεν τις εκμεταλλεύτηκε όμως σωστά. Αντ’ αυτού, δέχθηκε την ισοφάριση στη μοναδική στιγμή που απειλήθηκε από την αντίπαλό της.

Αυτός ήταν και ο πρώτος της βαθμός, μετά τις δυο ήττες από Παρί Σεν Ζερμέν (1-3 εντός) και Λοριάν (2-1 εκτός), φτάνοντας τους δώδεκα συνολικά για φέτος. Αγνοεί το διπλό στις τέσσερις εξόδους της (0-3-1). Την ερχόμενη Πέμπτη (09/11), υποδέχεται τον Παναθηναϊκό, για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

“Είναι μια πολύ ρεαλιστική και αποτελεσματική ομάδα. Στο χέρι μας είναι να δουλέψουμε, πρέπει να βρούμε λύσεις. Δουλεύουμε σε αυτό με τους παίκτες. Μπορώ να σας πω ότι υπάρχει υποστήριξη από τα παιδιά”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Ζενεσιό. Με τη δεύτερη ομάδα προπονήθηκε όλη τη βδομάδα ο Ιμπραχίμ Σαλάχ, που έμεινε και εκτός αποστολής για το αποψινό παιχνίδι.