* Αήττητη η Φενέρμπαχτσε στα 16 τελευταία μεταξύ τους (12-4-0).

* Στον 1ο γύρο (26/11): Φενέρμπαχτσε – Καραγκιουμρούκ 2-1

Δείτε τα προγνωστικα για στοιχημα

ΚΑΡΑΓΚΙΟΥΜΡΟΥΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Σίβασπορ. Ο Μανάι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 89ο λεπτό.

Συνεχίστηκε η εκτός έδρας ανεπάρκειά της και στο δεύτερο παιχνίδι του κόουτς Καφκάς, στην Σεβάστεια συμπλήρωσε 15 πρωταθληματικά ταξίδια δίχως νίκη (0-3-12) και διατηρήθηκε εντός επικίνδυνης ζώνη με σερί 0-3-3 το τελευταιο δίμηνο.

Μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι της 3ης Απριλίου οι γηπεδούχοι, είχαν δύο καλές στιγμές στο πρώτο 20λεπτο. Η συνέχεια ευκαιριών όμως άνηκε στην Καραγκιουμρούκ, χρειάστηκαν καίριες επεμβάσεις του γηπεδούχου κίπερ για να διατηρηθεί το 0-0 μέχρι αργά. Όταν μίλησε ξανά ο “μπόμπερ” τη Σίβασπορ για να σπάσει την ισορροπία με το 16ο του γκολ στην Super Lig.

“Μας αδικεί το αποτέλεσμα. Έχουμε μαθήματα να πάρουμε από τον αγώνα Ο καθένας στην ομάδα κάνει μια μεγάλη προσπάθεια.” δήλωσε ο κόουτς Καφκάς.

Στα αγωνιστικά νέα, εξέτισαν τιμωρίες κι επιστρέφουν (πιθανότατα στο αρχικό σχήμα) οι Τσεκερίνι (στόπερ), Μερτσάν (αρ. μπακ), Κουρμπέλης (αμ. χαφ), αδειάζοντας το απουσιολόγιο ενόψει Φενέρμπαχτσε.

ΚΑΡΑΓΚΙΟΥΜΡΟΥΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από τον Ολυμπιακό. Οι Έλληνες προηγήθηκαν 3-0 με Φορτούνη (8’), Γιόβετιτς (32’) και Τσικίνιο (57’), αλλά ο Τάντιτς (68’) με πέναλτι κι ο Καχβετσί (74’) μείωσαν για τη Φενέρμπαχτσε.

Έπεσαν από την Ακρόπολη και βρήκαν πορτοφόλι τα “καναρίνια”. Παρά την οικτρή εμφάνιση της Πέμπτης για μία ώρα αγώνα, η Φενέρ έμεινε ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης για τα ημιτελικά του Conference League.

Εμφανώς άρρυθμη από την αγωνιστική απραξία του τελευταίου μήνα παρουσιάστηκε στον Πειραιά και εκτός από τα πολλά λάθη κυκλοφορίας οι παίκτες της έβγαζαν κι ενοχλήσεις. Δεν είχε λύση στο πρέσινγκ του Ολυμπιακού, εκτέθηκε πολλάκις σε μεταβάσεις και το 3-0 του 57ου λεπτού αντικατόπτριζε πλήρως την εικόνα του ματς.

Οι αλλαγές στη μεσαία γραμμή (Φρεντ, Γιουκσέκ) την ηρέμησαν και με αρωγό το αχρείαστο τάκλιν του Ρέτσου μπήκε στο ματς. Πήρε μομέντουμ από το εύστοχο πέναλτι του Τάντιτς και έψαξε ακόμη και ισοφάριση στο φινάλε.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, στις 3 του Απρίλη πέτυχε 6η διαδοχική νίκη και διατηρήθηκε σε απόσταση βολής από την κορυφή. Πλούσια δημιουργικά η εμφάνισή της στο 4-2 επί της Ντεμιρσπόρ, η αναποτελεσματικότητα και η γκάφα του αναπληρωματικού κίπερ Εγκριμπαγιάτ κράτησαν ζωντανό το ματς μέχρι το 85’, όταν βρήκε το 4ο γκολ.

Αρκετά τα προβλήματα που έχει να διαχειριστεί ο κόουτς Καρτάλ για να πετύχει τη 10η σερί εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Τραυματίστηκαν στο “Καραϊσκάκης” οι Μπεκάο (στόπερ), Οστερβέλντε (αρ. μπακ), ο δεύτερος χάνει το υπόλοιπο της σεζόν. Δύσκολα θα προλάβει ο Τζικού (στόπερ) που δεν ταξίδεψε στην Ελλάδα, εκτός δράσης παραμένουν οι Ουντέρ (εξτρέμ), Γιαντάς (μέσος), Κινγκ (φορ/εξτρέμ), ενώ τιμωρημένος είναι ο Ζιμάνσκι (μέσος) κι ο αναπληρωματικός κίπερ Εγκριμπαγιάτ. Εκτός λίστας στο πρωτάθλημα ο Κεντ (εξτρέμ).