* Ισόπαλα τα 4 τελευταία μεταξύ τους.

* Στον 1ο γύρο (01/04): Σέλμπουρν – Ντέρι 0-0

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Γκάλγουεϊ Γιουνάιτεντ.

Δεν βρήκαν λύσεις απέναντι στην καλύτερη άμυνα της λίγκας οι “candystripes”, ωστόσο ο βαθμός της Παρασκευής στη δυτική ακτή δεν ήταν άσχημο αποτέλεσμα από την στιγμή που διατηρήθηκαν σε απόσταση βολής (-3) από την κορυφή.

Είχαν την επιθετική πρωτοβουλία στο ματς (69% κατοχή), αλλά ελάχιστες απειλητικές καταστάσεις μέχρι τα τελευταία λεπτά. Στο 88’ ξόδεψαν πλάγιο τετ α τετ σε μετάβαση και δευτερόλεπτα αργότερα τους σταμάτησε το δοκάρι σε ποιοτικό σουτ εκτός περιοχής. Σε στατική φάση νωρίς στο ματς είχε τη μεγάλη της φάση (δοκάρι) η Γκάλγουεϊ.

Δίχως νέα αγωνιστικά προβλήματα για το σημερινό κρας-τεστ ο κόουτς Χίγκινς, μακροχρόνιες είναι οι απουσίες των Ντιαλό (μέσος), Γουίλαν (φορ).

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Νταντάλκ.

Επικίνδυνο το κοντινό ταξίδι της Παρασκευής για τους “σελς” απέναντι σε αναγεννημένο αντίπαλο, ο βαθμός ήταν το καλύτερο που μπορούσαν να πάρουν βάσει εμφάνισης. Δεν κέρδισε κάποιος εκ των ανταγωνιστών, οπότε διατηρήθηκαν στην κορυφή.

Πολύ λίγα πράγματα στο δημιουργικό κομμάτι από την ομάδα του Νταφ, παρότι η κατοχή ήταν ισορροπημένη (49-51%). Δυσκολεύτηκε στο ορμητικό μπάσιμο των γηπεδούχων, γλίτωσε σε τρεις επικίνδυνες στιγμές, αλλά στο δεύτερο μέρος περιόρισε τις απειλές. Δίχως τελική εντός εστίας, δίχως ευκαιρία μέχρι το 88ο λεπτό η Σέλμπουρν, όταν πήγε να “κλέψει” το ματς.

Ουσιαστικά άδειο το απουσιολόγιο για το σημερινό ταξίδι στη βόρεια ακτή, μακροχρόνια εκτός ο Γκρίφιν στην άμυνα.