23η αγωνιστική

*Με under2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι τελευταίες 6 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

*Η Νις μετράει 4 νίκες στα τελευταία 5 παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων με γηπεδούχο την ίδια, έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της και στις τέσσερεις.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΙΣ

Προηγούμενο ματς: Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-3 απέναντι στη Μαρσέιγ, στο μεταξύ τους ντέρμπι για την περασμένη αγωνιστική. Σε ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, με αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων, παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά (38′, 44′). Η Μαρσέιγ πήρε μέτρα στο γήπεδο στο β’ μέρος, πίεσε και κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με γκολ του Μαλινόφσκι στο 60′. Στη συνέχεια έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και το πλήρωσε, με τη Νις να διαμορφώνει το τελικό 1-3 στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, παραμένοντας αήττητη για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος (4-1-0)και έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της στα τρία από αυτά. Βρίσκεται πλέον στην 8η θέση της βαθμολογίας, στο -6 από την 5η Ρεν και τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο. Δεν έχει ηττηθεί στα τελευταία έξι εντός έδρας παιχνίδια της για τη Ligue 1 (4-2-0), με τα τρία από αυτά να συνοδεύονται από n/g.

Σταθερά εκτός οι Ατάλ, Μπούλκα και Πεπέ.

ΝΙΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under1.5 γκολ στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 0-2 από τη Ναντ, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ανώτερη των φιλοξενούμενων σε όλο το 1ο ημίχρονο, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Παθητικός ο ρόλος της στο β’ μέρος, με τη Ναντ να παίρνει τον έλεγχο και μαζί και το προβάδισμα στο 64′. Η Αζαξιό δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση, με το τελικό 0-2 να διαμορφώνεται στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπλας.

Αυτή ήταν η πέμπτη ήττα στις τελευταίες έξι αγωνιστικές για την ομάδα του κόουτς Πανταλονί, με τη μοναδική της νίκη στο διάστημα αυτό να έρχεται απέναντι στην ουραγό Ανζέ (1-2 εκτός έδρας). Βρίσκεται στη 18η θέση της βαθμολογίας, στο -1 από τη σωτηρία και τη 16η Τρουά. Μετράει 3 ήττες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος, με το εκκωφαντικό 7-1 από τη Μονακό να είναι η πιο πρόσφατη.

Εξακολουθεί να είναι γεμάτο το απουσιολόγιο της. Εκτός οι Κονέ, Κουταντέρ, Σπαντανούντα, Αμουμά, Τουζγκάρ και Μανγκανί. Τιμωρημένοι οι Μαρσετί και Ντιαλό.