NFL: Ανταγωνιστικό παιχνίδι στη Νέα Υόρκη

NFL slider
  • Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής ολοκληρώνεται απόψε στη Νέα Υόρκη.

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΤΖΕΤΣ  –  ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΤΣΑΡΤΖΕΡΣ  (07/11, 03:15)

ΤΖΕΤΣ (4-3)

Με μία απίθανη, ιστορική ανατροπή κέρδισαν το ντέρμπι της Νέας Υόρκης για την 3η διαδοχική τους νίκη που τους διατηρεί σε τροχιά playoffs. Κάκιστο το παιχνίδι με τους Τζάιαντς (10-13), έφτασαν στο χείλος του γκρεμού, παρότι οι αντίπαλοι έπαιζαν ουσιαστικά δίχως quarterback. Στο φινάλε της κανονικής διάρκειας είχαν 1% πιθανότητες νίκης κι όμως κατάφεραν να επιβιώσουν. Χάρη στην αστοχία του αντίπαλου κίκερ κι ένα εντυπωσιακό drive τελευταίων δευτερολέπτων από τον Ουίλσον, το οποίο απέφερε field goal που έστειλε το ματς στην παράταση. Ο QB τους όμως ήταν ξανά άστοχος (17/36) και το run game βρήκε τοίχο, δεν έχουν πολλά να κρατήσουν από την εμφάνιση.

H 9η αγωνιστική του NFL στην Stoiximan

ΤΣΑΡΤΖΕΡΣ (3-4)

Πολύ βατό το ματσάρισμα της περασμένης αγωνιστικής για τους Τσάρτζερς, πανηγύρισαν εύκολη prime time επί των αδύναμων Μπερς (30-13), αλλά χρειάζονται υπερβάσεις για να καλύψουν τις ήττες που προηγήθηκαν για να μην χάσουν κι άλλο έδαφος στην κούρσα των playoffs.

Μόνος του κουβάλησε ο Χέρμπερτ στην τελευταία νίκη, με 31/40 πάσες, 298 γιάρδες και 3 TDs, την ώρα που το run game σημείωσε μόλις 2.2 γιάρδες μ.ο. ανά προσπάθεια. Η άμυνα εκμεταλλεύτηκε την απειρία του αντίπαλου QB και το ματς είχε κριθεί ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο (24-7). Σημαντική η επιστροφή του pass rusher Μπόσα στις δυνατές εμφανίσεις.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Οι Τζετς έχουν “άστρο” μετά τον τραυματισμό του Ρότζερς και με αιχμή την άμυνα έχουν ξεπεράσει τις προσδοκίες. Δεν συμβαίνει το ίδιο για τον QB Ουίλσον, όμως το σημερινό ματσάρισμα, απέναντι στην πιο ευάλωτη passing άμυνα της λίγκας είναι ευνοϊκό. Οι Τσάρτζερς συχνά γίνονται μονοδιάστατοι και ο Χέρμπερτ θα έχει δύσκολο απέναντι στην άμυνα των Νεοϋορκέζων που είναι δυνατή σε όλα τα επίπεδα. Προβλέπουμε ανταγωνιστικό, κλειστό παιχνίδι που μπορεί να κριθεί στο τελευταίο drive, επιλογή το Τζετς +7.5 & Under 47.5 σε απόδοση 1.95.