5η αγωνιστική

*Αήττητη η Τζουργκάρντεν στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Μάλμε, έχοντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.

*No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την ΑΪΚ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 57ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 75′.

Από την πρώτη φετινή της ήττα στο πρωτάθλημα προέρχεται η Τζουργκάρντεν. Την προηγούμενη, η ομάδα των Μπέργκστραντ-Λάγκερλεφ φιλοξενήθηκε από την ΑΪΚ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Αν και καλύτερη μέχρι την ανάπαυλα δεν κατάφερε να πετύχει κάτι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρόλος της ήταν πιο παθητικός και δεν άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων, δεχόμενη δυο τέρματα.

Δεν κατάφερε έτσι να δώσει συνέχεια στο αήττητο που “έτρεχε”, με δυο νίκες και μια ισοπαλία. Παραμένει έτσι στους επτά βαθμούς και ευελπιστεί σε άμεση αντίδραση. Εκτός μάχης για το σημερινό παιχνίδι παραμένουν οι τραυματίες Ράσμους Σούλερ και Τέο Μπέργκαλ.

Τζουργκάρντεν Στατιστικά

*No Goal τα 6/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΜΑΛΜΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Βαστέρας, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Νάνασι στο 82ο λεπτό.

Αρκετά δυναμικό το ξεκίνημα της Μάλμε στο φετινό πρωτάθλημα και στην προσπάθεια να υπερασπιστεί τον τίτλο της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Ρίντστρεμ υποδέχθηκε τη Βαστέρας, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Αν και καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας πολύ περισσότερες ευκαιρίες από την αντίπαλο, δυσκολεύτηκε αρκετά να κάμψει την αντίσταση της, κάτι που έκανε πράξη εν τέλει προς το φινάλε.

Τέταρτη νίκη της στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος, έχοντας προηγηθεί αυτές επί των Νόρκεπινγκ (1-5 εκτός), Χάμαρμπι (2-0 εντός) και Βάρναμο (0-4 εκτός). Με την ψυχολογία να είναι στα ύψη, θα προσπαθήσει να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες.