* 7η αγωνιστική

* No Goal τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Μεγάλο ντέρμπι Δουβλίνου

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Γκάλγουεϊ Γιουνάιτεντ. Ο Κένι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 84ο λεπτό.

Με την 1η νίκη στη φετινή Πρέμιερ πήγαν στη διακοπή οι πρωταθλητές, δύσκολο το ταξίδι της 15ης Μάρτη στη δυτική ακτή, με το οποίο διατηρήθηκαν στο -10 από την κορυφή, με παιχνίδι λιγότερο.

Οι Ρόβερς είχαν την επιθετική πρωτοβουλία (72% κατοχή) και στο πρώτο 20λεπτο απείλησαν σε τρεις περιπτώσεις, δύο από κόρνερ. Ακίνδυνη η Γκάλγουεϊ στο πρώτο μέρος, αλλά με την επιστροφή από την ανάπαυλα απείλησε σε δύο περιπτώσεις και στο 81’ άγγιξε το γκολ σε στατικό. Φλύαρη η κατοχή των Ρόβερς στο δεύτερο μέρος, δεν είχαν καθαρή ευκαιρία πριν το 0-1 σε ροή αγώνα, απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα.

“To break ήρθε στην κατάλληλη στιγμή, μας βοήθησε να προπονηθούμε σωστά, είχαμε μία πολύ καλή εβδομάδα.” δήλωσε ο κόουτς Μπράντλεϊ, του οποίου η ομάδα τρέχει σερί 9-2-0 στα εντός έδρας.

Επιπλέον, ενημέρωσε ότι οι Φαρούτζια (δεξί μπακ), Κάβανα (αρ. μπακ), ΜακΈνεφ (μέσος) θα λείψουν για μερικές ακόμη εβδομάδες λόγω τραυματισμών.

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/6 φετινά παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Ντέρι Σίτι. Ο Ρούνι (30’) άνοιξε το σκορ για την Μποέμιανς, ο Ακιντούντε (77’) έκανε το 2-0 και ο Μπόις (79’) μείωσε για την Ντέρι.

Με ενισχυμένο ηθικό επιστρέφουν οι “τσιγγάνοι” από τη διακοπή, αφού στις 15 του μηνός πέτυχαν σπουδαία νίκη με καλή εμφάνιση απέναντι σε μέχρι πρότινος αήττητο αντίπαλο.

Ισορροπημένη η κατοχή (48-52%) στο πρώτο ημίχρονο, η Μποέμιανς απείλησε πρώτη με τον στράικέρ της και λίγο αργότερα ο αντίστοιχος των φιλοξενούμενων απέτυχε να εξαργυρώσει γκάφα της άμυνάς της.

Δεν έκανε το ίδιο λάθος ο Ρούνι, υποδέχθηκε το “δώρο” από λάθος πίσω πάσα για το 1-0. Η Μποέμιανς άγγιξε το δεύτερο γκολ, όταν ο Κόνολι επέλεξε να βουτήξει αντί να τελειώσει τετ α τετ αντεπίθεσης κι όταν ο φορ της απέτυχε με κοντινή κεφαλιά.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν με την σειρά τους τετ α τετ μετάβασης, πριν η Μποέμιανς ντουμπλάρει το προβάδισμά της σε κόρνερ. Η μείωση ήρθε άμεσα, αλλα η ακόλουθη διαχείριση ήταν σωστή, δεν κινδύνευσε με ισοφάριση.

Με νέο προπονητή επιστρέφει το γκρουπ από τη διακοπή, την Τρίτη ανακοινώθηκε η πρόσληψη του 49χρονου Ρέινολντς, ο οποίος μέχρι πρότινος ήταν βοηθός στην Γουότερφορντ.