*15η αγωνιστική

*Η Ναντ είναι αήττητη στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της κόντρα στην Αζαξιό (3-1-0). Επίσης είναι αήττητη στα πέντε πρόσφατα ματς με την Αζαξιό ανεξαρτήτως έδρας (4-1-0).

*Οι 6/8 πρόσφατες συναντήσεις τους στην έδρα της Ναντ ήρθαν No/Goal.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Ρεμς. Από το 54’ αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο, πήρε τη νίκη με εύστοχο πέναλτι του Μπαλογκούν στο 82’.

Τα εκτός έδρας αποτελούν τη μεγάλη πληγή φέτος, υπέστη νέα ήττα, αυτή τη φορά με 1-0 από τη Ρεμς. Διπρόσωπη εμφάνιση, ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της, πήγε με το 0-0 στ’ αποδυτήρια. Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο 45λεπτο, πέρασε δύσκολα στην άμυνα, απ’ το 54’ αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα, ο Λαφόν έβγαλε… πολλά, όχι όμως και το πέναλτι που καταλόγισε μετά από χρήση VAR ο διαιτητής.

Επιστροφή στις ήττες στο πρωτάθλημα για τη Ναντ, είχε προηγηθεί τριάδα αγώνων αήττητη (1-2-0), μετράει μια νίκη στις τελευταίες 10 αγωνιστικές (1-4-5), βρίσκεται μόλις μια θέση πάνω και στο +1 από την τελευταία τετράδα της βαθμολογίας. Φέτος στη Ligue 1 έχασε μόνο μια φορά στο γήπεδό της (3-0 από την Παρί Σεν Ζερμέν). Ζόρικη κλήρωση στο Γιουρόπα Λιγκ, έπεσε πάνω στη Γιουβέντους, πρώτο παιχνίδι στο Τορίνο στα μέσα Φλεβάρη.

Εξέτισε ποινή δύο αγώνων ο αναπληρωματικός εξτρέμ Μπαμπά, τιμωρημένος ο βασικός στόπερ Παλουά, τραυματίας ο μπακ Φάμπιο, δεν κλήθηκε -για άγνωστο λόγο- ο μπακ Σεντόνζ.

ΝΑΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

*G/G τα 4/6 τελευταία ματς.

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-2 κόντρα στο Στρασβούργο. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 6’, δέχθηκε το 0-2 στο 17’, μείωσε με πέναλτι του Τουζγκάρ στο 33’, ισοφάρισε με τον Ελ Ιντρίσι στο 24’, έκανε την ανατροπή με πέναλτι του Μπελαϊλί στο 40’ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ με τον Νουρί στο 45’+3’. Στο 63’ έχασε πέναλτι για το 5-2 και 79’ έμεινε με δέκα παίκτες.

Η πρώτη εντός έδρας νίκη στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία συνοδεύτηκε με γεμάτη εμφάνιση, επικράτησε 4-2 του Στρασβούργου. Άσχημη εκκίνηση, στο 17’ βρέθηκε να χάνει 0-2, αντέδρασε, μείωσε, ήταν καταιγιστική στη συνέχεια και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 4-2. Στο δεύτερο μέρος, έχασε πέναλτι για το 5-2 (άουτ), έπαιξε για πάνω από δέκα λεπτά με δέκα παίκτες, αλλά το τελικό σκορ δεν άλλαξε. Δύο γκολ με πέναλτι από το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα τον εξτρέμ Μπελαϊλί.

Επιστροφή στις νίκες για την Αζαξιό, είχε προηγηθεί τριάδα αγώνων που αγνοούσε το “τρίποντο” (0-1-2), παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία, ανέβηκε στους 11 βαθμούς μειώνοντας στο -1 την διαφορά από τη σωτηρία. Στο 2-1-4 το εκτός έδρας ρεκόρ της με επιμέρους σκορ 6-9. Παρότι σκόραρε 4 γκολ στο προηγούμενο, συνεχίζει να έχει την χειρότερη επίθεση της κατηγορίας (12 γκολ). Δεύτερο παιχνίδι τιμωρημένος ο στόπερ Αβινέλ, τιμωρημένος ο έτερος στόπερ Βιδάλ, επιστρέφουν στόπερ Γκονζάλες και ο φορ Μουσιτί – Οκό. Δεν συμπεριλήφθηκε στην αποστολή ο επιθετικός Τουζγκάρ.