*Φάση ομίλων – 1η αγωνιστική

*Η πορτογαλική κυβέρνηση αναμένεται να ακυρώσει την απόφασή της για είσοδο περιορισμένου αριθμού φιλάθλων στο γήπεδο.

*Οι δύο ομάδες διασταύρωσαν τα ξίφη τους μόλις μία φορά στο παρελθόν: Την σεζόν 1966/67 για τον 1ο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων, με την Μπράγκα να πανηγυρίζει δύο νίκες επί της ΑΕΚ (1-0 εκτός, 3-2 εντός).

*Η Μπράγκα αντιμετώπισε άλλη μία ελληνική ομάδα στο παρελθόν. Την σεζόν 2007/08 φιλοξενήθηκε από τον Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για τους ομίλους του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ (1-1).

*Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα και στις τέσσερις επισκέψεις της στην Πορτογαλία, η πιο πρόσφατη από αυτές ήρθε την σεζόν 2018/19 με αντίπαλο την Μπενφίκα (1-0) για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Αήττητη παραμένει η ΑΕΚ στις δέκα τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις της για το Γιουρόπα Λιγκ (συμπεριλαμβανομένων και των προκριματικών), έχοντας απολογισμό πέντε νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Κράτησε ανέπαφη την εστία της στις οχτώ (στις έξι τελευταίες).

Μπράγκα – ΑΕΚ στο Pamestoixima.gr Advertisement

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΜΠΡΑΓΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση, η Μπράγκα προσπέρασε με χαρακτηριστική ευκολία το εμπόδιο της Νασιονάλ επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 το Σάββατο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση από το ξεκίνημα αυτής, άνοιξαν το σκορ με το εκπληκτικό μακρινό σουτ του Φρανσέρτζιο, ενώ τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου διπλασίασαν τα τέρματά τους με το ανάποδο ψαλίδι του Ιούρι Μεντέιρος.

Νωρίτερα η Νασιονάλ έφτασε στην ισοφάριση, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Δεν άλλαξαν πολλά στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπράγκα δημιούργησε κι έχασε πολλές ευκαιρίες για να αυξήσει τον δείκτη του σκορ. Οι φιλοξενούμενοι απλά διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα στο 86′. Μόλις μία ήττα γνώρισε η Μπράγκα στην Πορτογαλία από την Ρέιντζερς (1-0 στις 26/2/20) στις εννέα τελευταίες αναμετρήσεις της στο Γιουρόπα Λιγκ.

Στις υπόλοιπες σημείωσε πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες (GG & over 2,5 στις έξι). “Δεν σηκώνει αμφισβήτηση, η ΑΕΚ είναι μία πάρα πολύ δυνατή ομάδα. Έχει να χάσει μακριά από την έδρα της στο Γιουρόπα Λιγκ από το 2011. Δεν θα έχουμε εύκολο έργο, είμαστε αποφασισμένοι να τα δώσουμε όλα”, υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Μπράγκα, Κάρλος Καρβαχάλ, η οποία φιλοξενείται στην έδρα της Γκιμαράες την Κυριακή για την 5η αγωνιστική.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Νασιονάλ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Φρανσέρτζιο (28′) και Ιούρι Μεντέιρος (42′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Νούνο Μπόργκες στο 86′.

ΜΠΡΑΓΚΑ Στατιστικά

*Over 2,5 στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της (δες το στο Pamestoixima)

*NG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΑΕΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετρώντας πολλές και σημαντικές απουσίες η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) στο ντέρμπι “Δικεφάλων” με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ την Κυριακή. Ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε, με τον Τάνκοβιτς να τροφοδοτεί τον Ανσαριφάρντ που δεν λάθεψε απέναντι από τον τερματοφύλακα Ζίφκοβιτς. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι γηπεδούχοι είχαν παθητικό ρόλο στον αγωνιστικό χώρο δίνοντας χώρο στους αντίπαλους ποδοσφαιριστές, κάτι που πλήρωσαν ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90΄.

Ο Μπίσεσβαρ έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Σβιντέρσκι πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στον Μουργκ που από κοντά έγραψε το τελικό αποτέλεσμα. Ιδιαίτερα τυχερή στάθηκε η “Ένωση” στο 6ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν Τσόκαλ και Σβιντέρσκι δεν συνδυάστηκαν καλά, με τον τερματοφύλακα Τσιντώτα να βγαίνει νικητής στο τετ α τετ με τον τελευταίο.

Νοκ άουτ από την αποστολή του Μάσιμο Καρέρα για την αποψινή αναμέτρηση τέθηκαν οι Σιμάνσκι, Αλμπάνης, Λιβάι Γκαρσία, Μπακάκης και Σιμόες. Παράλληλα σε αυτή επιστρέφουν οι Μάνταλος και Ινσούα. “Εμείς θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι και να κάνουμε το παιχνίδι μας. Κάθε αναμέτρηση είναι διαφορετική, δεν υπάρχει φαβορί”, είπε ο προπονητής της “Ένωσης” που ταξιδεύει στα Γιάννενα την Κυριακή για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΣ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ανσαριφάρντ στο 23′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μουργκ με κοντινή κεφαλιά στο 89′.