*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Ρέντινγκ-Μπέρτον 0-0.

ΜΠΕΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Τσέλτεναμ με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Σέντον στο 45+4’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Τέιλορ στο 51’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Ντέιβις στο 71’.

Το τρίποντο μέσα από τα χέρια της έχασε η Μπέρτον. Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, στην επανάληψη έβγαλε αδράνεια, με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτούν πλήρως οι φιλοξενούμενοι, ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ.

Αναγκασμένη να κυνηγήσει το τρίποντο στο σημερινό παιχνίδι, προκειμένου να αυξήσει σημαντικά τις πιθανότητές της για παραμονή. Δεν είναι σε ιδιαίτερα καλή κατάσταση, υπάρχει απογοήτευση στις τάξεις της, ειδικά μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, ενώ το έργο της σήμερα δεν αναμένεται να είναι εύκολο. Δεν έχει εκμεταλλευτεί καθόλου τον παράγοντα έδρα τελευταία, καθώς «τρέχει» αρνητικό σερί οκτώ αγωνιστικών (0-0-8).

Μπέρτον Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΡΕΝΤΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Μπάρνσλεϊ με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 44ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Σμιθ στο 21’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Φίλιπς στο 29’. Το 1-2 πέτυχε ο Γουίνγκ στο 81’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τζαλό στο 83’.

Καλή εμφάνιση, αλλά με ισόπαλο αποτέλεσμα για τη Ρέντινγκ. Ανοιχτό ματς με πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, κατάφερε να προηγηθεί σε δύο περιπτώσεις, όμως υπέκυψε εξίσου στην πίεση των γηπεδούχων, δεχόμενη την ισοφάριση ισάριθμες φορές.

Εξασφαλισμένη η παρουσία της στην Α’ Αγγλίας και την ερχόμενη σεζόν, παρά το ισόπαλο αποτέλεσμα της προηγούμενης αγωνιστικής. Αδιάφορο βαθμολογικά το σημερινό παιχνίδι, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως θα επιτρέψει στη Μπέρτον να αποσπάσει το αποτέλεσμα που επιθυμεί. Είναι μαχητική, το έχει αποδείξει σε πολλές αναμετρήσεις, καθώς βρίσκει δίχτυα με συνέπεια, ενώ μπορεί να εκμεταλλευτεί τις πολλές αστάθειες που βγάζουν οι γηπεδούχοι αμυντικά.