*Ρεβάνς της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ ανόδου της Σέριε Β. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας την πρόκριση παίρνει η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική διάρκεια (Μπάρι).

*Στην πρώτη αναμέτρηση: Σουντιρόλ – Μπάρι 1-0

*Στην κανονική διάρκεια: Μπάρι – Σουντιρόλ 2-2, Σουντιρόλ – Μπάρι 0-1

*Περίπου 50.000 φίλαθλοι της Μπάρι αναμένεται να γεμίσουν το “San Nicola” (χωρητικότητας 58.270 θέσεων).

*NG & under 2,5 στα δύο τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΠΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από τη Σουντιρόλ. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Ρόβερ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αποτέλεσε το νέο θύμα της σπουδαίας Σουντιρόλ στο “Druso”! Είχε την κατοχή μπάλας σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική και, τελικά, δέχτηκε το γκολ στις καθυστερήσεις. Η Μπάρι καλείται να ανατρέψει τα δεδομενα μπροστά στο κοινό της και να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί που φέρει για άνοδο στη Σέριε Α.

Παραμένει αήττητη σε οχτώ αναμετρήσεις στο “San Nicola” με απολογισμό τέσσερις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Στις τέσσερις κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν. “Είμαι σίγουρος πως μπορούμε να φέρουμε τα πάνω-κάτω στο ζευγάρι”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο προπονητής Μινιάνι. Ξεπέρασαν τον τραυματισμό τους Πουτσίνο και Σετέρ, τιμωρημένος είναι ο Φρατάλι.

ΜΠΑΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΟΥΝΤΙΡΟΛ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Μπάρι.

Αφού πέταξε νοκ άουτ τη Ρετζίνα από τα προημιτελικά των πλέι οφ ανόδου με γκολ στο 89′, η Σουντιρόλ έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στα τελικά επικρατώντας με 1-0 της Μπάρι στο “Druso”. Δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και σκόραρε, για άλλη μία φορά, στα τελευταία λεπτά. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Σουντιρόλ μετράει έντεκα γκολ μετά το 75′.

Πανηγύρισε μία νίκη σε πέντε εκτός έδρας αγωνιστικές (δύο ισοπαλίες) και γνώρισε μόλις δύο ήττες σε έντεκα (πέντε νίκες). “Αποτελεί όνειρο για εμάς η συμμετοχή στα τελικά των πλέι οφ ανόδου, είναι κάτι που αξίζουμε σαν ομάδα”, υπογράμμισε ο προπονητής Μπιζόλι. Δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά τα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει ο 56χρονος Ιταλός.