*Φάση των «8» του Κυπέλλου Σκωτίας. Μονή αναμέτρηση, στην πιθανότητα ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/3 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 2/3 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΜΟΡΤΟΝ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Νταντί Γιουνάιτεντ με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σκόραρε ο Μουλτ στο 26’.

Μέτρια εμφάνιση και ήττα για τη Μόρτον. Λίγες οι ευκαιρίες που δημιούργησε, απείλησε με ακόμα λιγότερες την αντίπαλη εστία και έμεινε στο μηδέν. Η άμυνά της δέχθηκε πίεση, στην οποία υπέκυψε από το πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα ως το τελευταίο σφύριγμα.

Δύσκολο το έργο της σήμερα, καθώς αντιμετωπίζει ομάδα που αγωνίζεται στην Πρέμιερσιπ. Προέρχεται από διαδοχικές ήττες και δείχνει να έχει χάσει τελευταία το «μέταλλό» της, αφού δέχεται εύκολα γκολ, ενώ απέτυχε να βρει δίχτυα στα τέσσερα από τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια της. Θέλει να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα έδρας, όμως θα πρέπει να δείξει ιδιαίτερη προσοχή στα μετόπισθεν, αφού είναι δεδομένο πως θα δεχθεί έντονη πίεση.

Μόρτον Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΧΑΡΤΣ (ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Σέλτικ, στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Γκραντ με πέναλτι στο 43’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Σάνκλαντ στο 56’.

Καλή εμφάνιση και νίκη για τη Χάρτς κόντρα στη Σέλτικ. Απέκτησε από νωρίς αριθμητικό πλεονέκτημα, το οποίο εκμεταλλεύτηκε πλήρως, σκοράροντας τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Η άμυνά της πιέστηκε έντονα, αλλά παρέμεινε σταθερή, διατηρώντας το υπέρ της προβάδισμα ως το τελευταίο σφύριγμα.

Από τεράστια νίκη προέρχεται και έχει την ευκαιρία σήμερα να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, καθώς αντιμετωπίζει ομάδα που αγωνίζεται σε χαμηλότερη κατηγορία. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, συνηθίζει να βρίσκει δίχτυα στις περισσότερες αναμετρήσεις της, αλλά παράλληλα δυσκολεύεται αρκετά να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, αν και αυτό της έχει στοιχίσει ελάχιστα το τελευταίο διάστημα. Αναμένεται να πιέσει από νωρίς, ψάχνοντας το γκολ που θα της «λύσει» τα πόδια, «καθαρίζοντας» ιδανικά την υπόθεση πρόκριση όσο το δυνατόν γρηγορότερα.