* Εξ αναβολής αγώνας για την 7η αγωνιστική

* Νο Goal τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Την περσινή σεζόν η Τότεναμ επικράτησε και στα δύο ματς πρωταθλήματος, 1-0 εντός & 2-3 εκτός έδρας

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Γκρίλις έκανε το 0-1 στο 60ο λεπτό, αλλά οι Φερνάντες (78’) και Ράσφορντ (82’) γύρισαν το παιχνίδι για τους γηπεδούχους.

Τρεκλίζει η Σίτι τις τελευταίες εβδομάδες, επιστρέφει στο Έτιχαντ μετά από δύο κολλητές εκτός έδρας ήττες σε St’ Mary’s και Old Trafford, οι οποίες συνοδεύτηκαν από άσχημες εμφανίσεις. Αποκλείστηκε δικαιότατα από τη συνέχεια του Λιγκ Καπ στην έδρα της ουραγού Σαουθάμπτον (2-0) και το Σάββατο έχασε στο ντέρμπι του Μάντσεστερ για να βρεθεί 8 πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Άρσεναλ.

Αναιμική η ομάδα του Γκουαρδιόλα στο ντέρμπι, με αργή κυκλοφορία, δίχως υψηλές εντάσεις και με αρκετά θέματα στις αμυντικές της μεταβάσεις από το πρώτο μέρος. Δεν έβγαλε ούτε μία “καθαρή” ευκαιρία στο ματς πέραν από το γκολ, το οποίο ήταν δημιουργίας Ντε Μπρούινε, ως συνήθως. Ασταθής ανασταλτικά και μετά το προβάδισμά της, αν και στην ισοφάριση του Φερνάντες είναι ακατανόητη η απόφαση των διαιτητών που δεν θεώρησαν ότι επηρεάζει την φάση ο Ράσφορντ από θέση offside.

Επιστρέφουν κατά πάσα πιθανότητα τα δύο βασικά της στόπερ, οι μέχρι πρότινος τραυματίες Ρούμπεν Ντίας και Στόουνς, θέση στην αρχική 11αδα διεκδικεί κι ο Λαπόρτ. Έλειψε από την προχθεσινή προπόνηση ο Ντε Μπρούινε, αλλά θα είναι παρών.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 15/16 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για την Πρέμιερ Λιγκ!

ΤΟΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Άρσεναλ. Με αυτογκόλ του Γιορίς έγινε το 0-1 στο 14ο λεπτό και ο Όντεγκααρντ διαμόρφωσε το τελικό σκορ από το 36’.

Επιβεβαίωσε την άσχημη αγωνιστική της κατάσταση μετά τη διακοπή η Τότεναμ στο πρώτο ημίχρονο του κυριακάτικου ντέρμπι, γνώρισε δεύτερη σερί δίκαιη εντός έδρας ήττα για την Πρέμιερ Λιγκ και απομακρύνεται ο στόχος της 4αδας, ούσα πλέον στο -5 τη Νιουκάστλ.

Νωθρή, ανόρεχτη, ασύνδετη στο πρώτο μέρος απέναντι στην Άρσεναλ, επέτρεψε να περάσουν πολλές μπάλες στην περιοχή της και το πλήρωσε, ενώ δυσκολευόταν τρομερά να δημιουργήσει. Επέστρεψε δριμύτερη από την ανάπαυλα, όπως έκανε και στο διπλό επί της Κρίσταλ Πάλας. Έβγαλε πάθος στο παιχνίδι της, κέρδιζε δεύτερες μπάλες, πίεση την περιοχή της Άρσεναλ, αλλά ήταν αναποτελεσματική κι έπεσε πάνω σε έναν “ζεστό” Ράμσντεϊλ.

Αδειάζει το απουσιολόγιο του Κόντε με την επιστροφή του Κουλουσέφσκι, ο οποίος ξεκίνησε στο κυριακάτικο ντέρμπι, ενώ καλές πιθανότητες έχει σήμερα να επιστρέψει κι ο Μπετανκούρ. Παραμένει εκτός ο Λούκας Μόουρα (εξτρέμ).