Betarades.gr: Τα κορυφαία προγνωστικά στοιχήματος

*Αήττητη η Λιλ στα τελευταία 11 παιχνίδια με τη Νανσί ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, κέρδισε τα 7 εξ αυτών.

*Οι δύο ομάδες προέρχονται από τέσσερα σερί μεταξύ τους G/G ανεξαρτήτως έδρας.

ΛΙΛ

Ούτε τη… μισή Σεντ Ετιέν δεν κατάφερε να κερδίσει η Λιλ, που συνεχίζει να απογοητεύει. Υπέστη τέταρτη διαδοχική ήττα στο «Ζοφρουά Γκισάρ», αποτέλεσμα που ουσιαστικά διαμορφώθηκε εξαιτίας της ανόητης αποβολής του Μπεριά στο 43’ και ενώ η ομάδα του κυριαρχούσε στο πρώτο μέρος, όπου είχε και δοκάρι. Άλλο ματς το δεύτερο 45λεπτο, καθώς οι «στεφανουά» πίεσαν πολύ και κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές μέχρι το 72’. Μείωσε ο Σίβελι στο 80’, αλλά οι «λιλουά» δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο, δεχόμενοι μάλιστα και τρίτο γκολ στο φινάλε. Ήταν η πέμπτη ήττα σε εφτά παιχνίδια πρωταθλήματος και έκτη σε εννέα ματς συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις για τους γηπεδούχους, οι οποίοι εντελώς απροσδόκητα βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

«Αν εξαιρεθεί η ήττα απ’ τη Μονακό (1-4), δεν έπρεπε να χάσουμε σε κανένα άλλο παιχνίδι και σίγουρα δικαιούμαστε περισσότερους πόντους. Δεν πιστεύω στην τύχη και γι’ αυτό θέλω να δουλεύουμε πολύ και να προσπαθούμε να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας», είπε ο κόουτς Αντονετί. Σύσσωμη η ομάδα και η διοίκηση ζήτησε τη στήριξη του κόσμου για το σημερινό κρίσιμο ματς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 για τη Λιλ κόντρα στη Σεντ Ετιέν. Ο Μπέριτς το 1-0 στο 63’, το 2-0 ο Νορντέν στο 72’. Μείωσε ο Σίβελι στο 80’, το τελικό 3-1 έκανε ο Ρου στις καθυστερήσεις.

Στατιστικό: Από 4/5 G/G προέρχεται η Λιλ σε όλες τις διοργανώσεις (παίξτο στον Stoiximan).

Το Λιλ – Νανσί παίζει στον Stoiximan

ΝΑΝΣΙ

Επέστρεψε στις ήττες η Νανσί την περασμένη εβδομάδα, καθώς δεν κατάφερε να περιορίσει τη δράση της σούπερ φορμαρισμένης Νις. Έκανε μια μεστή εμφάνιση για περίπου 55-60 λεπτά, ήταν άκρως ανταγωνιστική και έφερε σε δύσκολη θέση την ομάδα της Νίκαιας, ωστόσο κλασική ευκαιρία δεν έχασε. Απ’ το 60’ και έπειτα η Νις πήρε τον έλεγχο του αγώνα, σκόραρε ένα φοβερό γκολ με τον Πλεά και στη συνέχεια διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα για να φύγει νικήτρια. Ήταν η πρώτη ήττα έπειτα από τρεις αγωνιστικές για τη Νανσί (1-2-0), η οποία βρίσκεται στους 5 πόντους και την 19η θέση, στο +1 απ’ τη σημερινή αντίπαλο Λιλ.

«Για μια ώρα ήμασταν φανταστικοί, αλλά κάπου εκεί η Νις σκόραρε και το ματς άλλαξε. Αυτό το γκολ ήταν καταστροφικό για εμάς, καθώς δεν καταφέραμε να αντιδράσουμε όπως θα έπρεπε. Είχαμε 15 τελικές προσπάθειες, ωστόσο ακόμη και αν στο αντίπαλο τέρμα καθόταν η μάνα μου πάλι δε θα σκοράραμε», είπε με έμφαση ο κόουτς Κορέα. Στο 1-1-1 το εκτός έδρας ρεκόρ των φιλοξενουμένων, οι οποίοι μάλιστα δε δέχτηκαν γκολ στις δύο τελευταίες εξόδους τους (1-1-0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 για τη Νανσί κόντρα στη Νις. Ο Πλεά το γκολ στο 60’.

Στατιστικό: Από έξι σερί Under 2,5 προέρχεται η Νανσί ανεξαρτήτως έδρας.