*38η αγωνιστική (τελευταία).

*Στον πρώτο γύρο: Γουέστ Χαμ – Λέστερ 0-2.

*Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα κριτήρια είναι τα εξής: α) συνολική διαφορά τερμάτων, β) καλύτερη επίθεση, γ) μεταξύ τους παιχνίδια, δ) εκτός έδρας γκολ στα μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Γουέστ Χαμ έρχεται από 3/5 νίκες κόντρα στη Λέστερ σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ (3-0-2), όσες είχε στα προηγούμενα 16 ματς εναντίον της για την ίδια διοργάνωση (3-5-8).

*Έρχονται από 7/8 μεταξύ τους Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΛΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στη Νιουκάστλ. Σαρωτικά καλύτερη η Νιουκάστλ, είχε μεγάλες φάσεις, η Λέστερ απείλησε ελάχιστα.

Προσέγγισε με παντελώς παθητικό τρόπο το εκτός έδρας ματς με τη Νιουκάστλ την περασμένη Δευτέρα, δικαιώθηκε απ’ το αποτέλεσμα, ωστόσο έπαιξε με τη «φωτιά». Δεν άλλαξε ούτε δεύτερη πάσα σ’ ολόκληρο το ματς, ήταν διαρκώς μέσα στην περιοχή της, η Νιουκάστλ είχε 81% κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, δύο δοκάρια και μερικές τεράστιες φάσεις. Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, η Λέστερ έπαιζε με το μυαλό μόνο στην άμυνα, στάθηκε τυχερή σε αρκετές περιπτώσεις, απείλησε μόνο σε μια φάση, στις καθυστερήσεις, εκεί θα μπορούσε να «κλέψει» το ματς. Με δεδομένο ότι η ισοπαλία δεν την εξυπηρετούσε, το γεγονός ότι έπαιξε τόσο παθητικά σχεδόν σ’ ολόκληρο το παιχνίδι δεν έβγαλε ιδιαίτερο νόημα.

Σήμερα δεν κρατά την τύχη της στα χέρια της, αφού ανέβηκε στους 31 πόντους, αλλά παρέμεινε εντός της ζώνης του υποβιβασμού, στο -2 απ’ την Έβερτον. Για να παραμείνει στην Πρέμιερ Λιγκ πρέπει να κερδίσει τη Γουέστ Χαμ και χρειάζεται μη νίκη της Έβερτον κόντρα στην Μπόρνμουθ. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Λέστερ υπερτερεί στις ισοβαθμίες με Έβερτον και Λιντς, με διαφορές που δεν ανατρέπονται σε ένα παιχνίδι (-18 η Λέστερ, -24 η Έβερτον, -27 η Λιντς). Διαθέσιμος ο στόπερ Έβανς, λογικά θα προλάβουν οι Ντιούσμπερι-Χολ και Περέιρα.

ΛΕΣΤΕΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 9/12 τελευταία παιχνίδια της.

*G/G+Over 2.5 τα 4/7 πρόσφατα ματς της.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-1 επί της Λιντς. Το 0-1 ο Ροδρίγο στο 17’, το 1-1 έκανε ο Ράις στο 32’, το 2-1 ήρθε απ’ τον Μπόουεν στο 72’, το τελικό 3-1 ήρθε απ’ τον Λαντσίνι στις καθυστερήσεις.

Μόλις μερικές ημέρες μετά την πρόκριση στον τελικό του Κόνφερενς Λιγκ, υποδέχτηκε τη Λιντς στο τελευταίο εντός έδρας ματς της χρονιάς. Δέχτηκε γκολ από πλάγιο άουτ στο 17’, όμως έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε στο 32’, στη συνέχεια έπιασε την αντίπαλη άμυνα κάποιες φορές στον «ύπνο», αλλά δεν είχε καλές εκτελέσεις. Λίγα πράγματα απ’ τις δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος, η Λιντς αγχώθηκε πολύ, η Γουέστ Χαμ βρήκε το 2-1 χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης και έκανε το 3-1 στις καθυστερήσεις.

Δεύτερη σερί νίκη μετά το εκτός έδρας 1-0 επί της Άλκμααρ στα ημιτελικά του Κόνφερενς Λιγκ, επέστρεψε στις επιτυχίες στην Πρέμιερ Λιγκ μετά το εκτός έδρας 2-0 απ’ την Μπρέντφορντ. Έρχεται από τέσσερις νίκες στα τελευταία τέσσερα ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις, έχει ρεκόρ 2-0-3 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές για την Πρέμιερ. Θα κλείσει τη χρονιά λίγο πάνω απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού, κάτι που δεν άρεσε σε κανέναν, αλλά έχει μπροστά της την τεράστια πρόκληση της κατάκτησης ενός ευρωπαϊκού τροπαίου, στον τελικό της 7ης Ιουνίου για το Κόνφερενς Λιγκ θα αντιμετωπίσει τη Φιορεντίνα. Αμφίβολος ο Έμερσον, λογικά θα δούμε αλλαγές στην ενδεκάδα.