25η αγωνιστική

*Με over2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι τελευταίες 4 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

*Η Λυών μετράει 3 νίκες στις τελευταίες 5 επισκέψεις της στην έδρα της Ανζέ.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΑΝΖΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 2-1 απέναντι στο Στρασβούργο, για την περασμένη αγωνιστική. Κατώτατη των περιστάσεων στο 1ο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και να παίρνουν δίκαια προβάδισμα με 2-0 στο 41′, χάρη σε δύο γκολ του Ντιαλό. Βελτιώθηκε στο β’ μέρος, μείωσε σε 2-1 στο 73′, δίνοντας ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αλλά η αντεπίθεση της δεν είχε συνέχεια. Βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση σε μία περίπτωση, αλλά δεν είχε καθαρό στην τελική προσπάθεια, με το 2-1 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Δείχνει να μην έχει τα ψυχικά αποθέματα να παλέψει για την παραμονή της στην κατηγορία. Αγνοεί τη νίκη στα τελευταία δεκάξι παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (0-2-14)και δεν έχει πλέον πολλά περιθώρια για απώλειες. Βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, στο -11 από τη σωτηρία και τη 16η Μπρεστ. Μετράει 9 ήττες σε 12 εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ έχει δεχτεί 25 γκολ σε αυτή τη δωδεκάδα αγώνων!

Σταθερά εκτός οι Ντιονί, Φοφανά και Ελ Μελαλί. Τιμωρημένος παραμένει ο Μεντί.

ΑΝΖΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/g στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΛΥΩΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Οσέρ, για την περασμένη αγωνιστική. Σε ένα μέτριο ποιοτικά 1ο ημίχρονο, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και για τις δύο ομάδες, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ντεμπελέ στο 24′. Έπαθε… μπλάκ άουτ με το ξεκίνημα του β’ μέρους. Παραχώρησε πέναλτι στο 51′, με τον Περίν να κάνει το 1-1 από την άσπρη βούλα. Πριν προλάβει καν να αντιδράσει, είδε τους γηπεδούχους να φτάνουν στην ολική ανατροπή δύο λεπτά αργότερα! Κακή στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία, με το 2-1 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για το σύνολο του Λοράν Μπλαν μετά από τέσσερεις αγωνιστικές, με την απουσία του ηγέτη Λακαζέτ στο παιχνίδι με την Οσέρ να αποδεικνύεται σημαντική. Βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας, στο -9 από την προνομιούχο πρώτη πεντάδα, με παιχνίδι λιγότερο από την 5η Λιλ. Μετράει 3 νίκες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα, έχοντας σκοράρει τουλάχιστον 2 γκολ σε καθεμία από αυτές.

Τραυματίστηκε σοβαρά ο Λακαζέτ (14 γκολ), ενώ εκτός βρίσκονται και οι Αουάρ και Γκουστό.