*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με No Goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 6 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Λεβάντε – Λεγανές 2-1

ΛΕΓΑΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0 εκτός έδρας, από την Αλμπαθέτε, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 15’ ο Ντουμπασίν σκόραρε το μοναδικό τέρμα στο παιχνίδι. Η Λεγανές ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο μέρος, όμως δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της. Στο 90’ αποβλήθηκε ο Κάσμι.

Η Λεγανές δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Αλμπαθέτε (1-0) και να διευρύνει το αήττητο σερί της. Δέχτηκε ένα τέρμα από πολύ νωρίς, έφτιαξε φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει. Οι “Πεπινέρος” έχασαν έπειτα από έντεκα αγωνιστικές στο φετινό πρωτάθλημα, όμως παραμένουν κοντά στην εξάδα των πλέι οφ ανόδου. Απέκτησε τον αριστερό μπακ Φρανκέσα από τη Λεβάντε και τον επιθετικό Καρικαμπούρου από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ. “Πρέπει να προσέξουμε όλες τις λεπτομέρειες απέναντι στη Λεβάντε, γιατί είναι μια ομάδα που έχει τα πάντα”, είπε μεταξύ άλλων ο τεχνικός της Λεγανές, Ιδιάκεθ. Όσον αφορά την αποστολή, χτύπησαν και θα μείνουν εκτός για τις επόμενες εβδομάδες οι Ομερούο και Σισέ, είναι εκτός και ο τιμωρημένος Κάσμι.

Λεγανές Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις είχαν goal/goal

*6/10 παιχνίδια έληξαν με under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 5/10 ματς εντός έδρας

ΛΕΒΑΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εντός έδρας ήττα με σκορ 0-2 από την Ατλέτικο Μαδρίτης, στο πλαίσιο του Κόπα ντελ Ρέι. Στο πρώτο μέρος οι ομάδες δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και έμειναν στο μηδέν. Στο 54’ ο Μοράτα σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων και το 90+1’ ο Μάρκος Γιορέντε πέτυχε γκολ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λεβάντε δεν ήταν ικανή να προβάλει αντίσταση στην ανώτερη Ατλέτικο Μαδρίτης (0-2) στο Κύπελλο, έχασε με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση. Επικεντρώνεται πλέον στο πρωτάθλημα και στην προσπάθειά της να κερδίσει την άνοδο στην Πριμέρα Ντιβισιόν. Συμπλήρωσε 14 αγωνιστικές χωρίς ήττα και προέρχεται από την επικράτηση κόντρα στη Γρανάδα εντός έδρας, με σκορ 3-1. Δεύτερη νίκη στα πρόσφατα πέντε παιχνίδια στο πρωτάθλημα, μετρά επίσης τρεις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα. “Είναι σίγουρο ότι η Λεγανές θα παλέψει για να είναι στα ψηλά της κατάταξης, θα είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι”, δήλωσε ο Χαβιέρ Καγέχα. Ο Βιθέντε Ιμπόρα είναι εκτός αποστολής λόγω τιμωρίας. Επίσης, δεν είναι διαθέσιμοι οι Μουστάφι, Μπρουγκέ, Πούμπιλ, λόγω τραυματισμών.