*9η αγωνιστική

*Η Μπρέινταμπλικ πέτυχε 2+ γκολ στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΚΟΠΑΒΟΓΚΟΥΡ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-1) από τη Φίλκιρ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Γκούναρσον (13′), Χάφπορσον (20′) και Πρεστ (63′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γιόνσον στο 70′.

Από τρεις σερί ήττες προέρχεται η Κοπάβογκουρ, σε κάθε μία από τις οποίες δέχτηκε τουλάχιστον από δύο γκολ. Την Δευτέρα επέστρεψε με άδεια χέρια από τη Φίλκιρ πληρώνοντας την έλλειψη συγκέντρωσης στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Κατάφερε απλά να μειώσει στο 70′, έξι αποκρούσεις κατέγραψε ο Όλαφσον που τη γλίτωσε από διασυρμό.

Η Κοπάβογκουρ πανηγύρισε για τελευταία φορά τη νίκη επί της Ρέικιαβικ (2-1 εκτός) πριν από περίπου ένα μήνα. Στις επτά συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε μέσα στο 2024 επικράτησε μόνο της Βίκινγκουρ (3-1) στις 5 Μαΐου (μία ισοπαλία, πέντε ήττες). Την τελευταία φορά που υποδέχτηκε την Μπρέινταμπλικ επικράτησε με το εμφατικό 5-2 στις 23 Ιουνίου 2023.

ΚΟΠΑΒΟΓΚΟΥΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG & over 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Δέχτηκε 2+ γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΡΕΪΝΤΑΜΠΛΙΚ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τη Βίκινγκουρ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ΣΒάνπερσον στο 77′, απάντησε ο Τόρνταρσον στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κρατούσε τους τρεις βαθμούς σφιχτά στην αγκαλιά της μέχρι και τις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με την Βίκινγκουρ, όταν δέχτηκε την ισοφάριση μπροστά στο κοινό της βάζοντας τέλος σε νικηφόρο σερί τριών αγωνιστικών. Η Μπρέινταμπλικ έχασε την ευκαιρία να πιάσει την αντίπαλό της στην κορυφή της κατάταξης, απόψε καλείται να ρεφάρει απέναντι στην πέρα για πέρα βατή Κοπάβογκουρ.

Στις 12 τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα αυτής γνώρισε μόλις δύο ήττες, στις υπόλοιπες σημείωσε οχτώ νίκες και δύο ισοπαλίες: Στις επτά σημείωσε 2+ γκολ, παράλληλα κράτησε το μηδέν στις τέσσερις.